Premier Beata Szydło: Unia Europejska potrzebuje Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Unii Europejskiej

Polski rząd nie prowadzi z instytucjami unijnymi żadnych negocjacji. Prowadzimy dialog na takich samych zasadach jak inne państwa – powiedziała premier Beata Szydło przedstawiając w piątek w Sejmie informację rządu w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce.


Premier Beata Szydło na mównicy sejmowej 1 z 4
fot. KPRM

Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek – mówiła premier. Jak dodała rząd będzie ulegał tylko i wyłącznie woli polskich obywateli. O Polsce będą decydowali Polacy i ich suwerenne decyzje.

Szefowa rządu przypomniała, że zasada suwerenności jest zapisana w polskiej Konstytucji i powinni kierować się nią przede wszystkim wszyscy parlamentarzyści. Jestem premierem polskiego rządu i zdanie moich rodaków jest i zawsze będzie dla mnie nadrzędne. Jestem Europejką, ale przede wszystkim jestem Polką – podkreśliła.

Unia Europejska potrzebuje Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Unii Europejskiej

Mówiąc o komunikacie Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce premier stwierdziła, że rząd  jest zdeterminowany do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zależy nam na uzdrowieniu sytuacji w instytucji, która została wmieszana w politykę i gorszące gry opozycji – mówiła Beata Szydło. Podkreślała, że siłą Trybunału Konstytucyjnego powinna być jego apolityczność.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, jest pełnoprawnym członkiem wspólnoty i ma takie same prawa i obowiązki jak pozostałe państwa – stwierdziła szefowa rządu. Przypomniała, że polska zrobiła wiele na rzecz wolności Europy i stwierdziła, że pozycja Polski w Unii Europejskiej  powinna być zależna od naszej aktywności i solidarności. Chcemy, by Europa szanowała naszą wspólnotę, tradycję i suwerenność. Tak samo, jak suwerenność innych krajów europejskich –  mówiła premier Szydło. Jak dodała, Unia Europejska przeżywa głęboki kryzys, który my musimy rozwiązać.  

Premier Szydło zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu i całej izby, by solidarnie wyrazić stanowisko wobec tego, jak w tej chwili jest atakowana Polska.

Jestem dumna z Polaków i Polski, bez wstydu, z podniesioną głową, reprezentuję w Europie moich rodaków, reprezentuje Polskę – duży, suwerenny kraj, w sercu Europy – podkreśliła premier Beata Szydło.


Zobacz także