Premier Beata Szydło uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2017 r. mija siódma rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele władz państwowych oraz członkowie Rodzin Katyńskich.


Mężczyzna niosący portret świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 1 z 20
fot. KPRM

Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapalili znicze i złożyli kwiaty na symbolicznym grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Starych Powązkach. Parę prezydencką upamiętnili też m.in. szef MON Antoni Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim

O godzinie 8.41 – kiedy 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M – premier Beata Szydło wzięła udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Podczas uroczystości odczytano nazwiska 96 osób, które zginęły w katastrofie i przypomniano dni, kiedy Polacy tłumnie gromadzili się w tym miejscu by wspólnie modlić się i czuwać. W apelu uczestniczyli także marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie oraz rodziny ofiar.

Rano w Kościele Seminaryjnym p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji ofiar katastrofy.

Odwiedzenie grobów na Cmentarzu Bródnowskim

Na Cmentarzu Bródnowskim premier złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach śp. Pawła Wypycha, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, i śp. Katarzyny Doraczyńskiej, zastępcy dyrektora gabinetu Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Oddanie hołdu zmarłym w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Grabowie

Premier Szydło odwiedziła także Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie i upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej w Panteonie Wielkich Polaków. Szefowa rządu złożyła znicze na grobach śp. Ryszarda Kaczorowskiego (ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie), śp. ks. Zdzisława Króla (kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej w latach 1987-2007), śp. ks. Andrzeja Kwaśnika (kapelana Federacji Rodzin Katyńskich) i śp. o. Józefa Jońca (Prezesa Stowarzyszenia Parafiada).

Na cmentarzu parafialnym w Grabowie szefowa rządu złożyła znicz na grobie śp. Tomasza Merty, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość przed Pałacem Prezydenckim

Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu umieszczonej na skrzydle Pałacu Prezydenckiego na warszawskim Krakowskim Przedmieściu.

Szefowa rządu, a także Prezydent RP Andrzej Duda, córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli pod tablicą wieńce i wiązanki.

Odsłonięcie popiersia śp. Lecha Kaczyńskiego

Prezes Rady Ministrów uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu popiersia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli także Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz najwyżsi dowódcy i przedstawiciele ordynariatów wojskowych.

Docelowo popiersie zostanie przeniesione do holu głównego budynku Garnizonu, gdzie będzie wystawione na stałe.

Marsz Pamięci i Apel Jasnogórski

Premier Beata Szydło modliła się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej podczas Mszy Św. odprawionej wieczorem w Bazylice Archikatedralnej p. w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Stamtąd szefowa rządu przeszła w Marszu Pamięci pod Pałac Prezydencki. Uczestnicy marszu, na czele którego niesiono transparent z napisem "Smoleńsk - pamiętamy", mieli ze sobą także biało-czerwone flagi i zdjęcia pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej zakończyły się Apelem Jasnogórskim przed Pałacem Prezydenckim.


Zobacz także