Premier Beata Szydło uczciła pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Beata Szydło rozpoczęła od złożenia wieńca oraz zapalenia znicza pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela.


Premier Beata Szydło i Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski 1 z 10
fot. P. Tracz / KPRM

Szefowa rządu złożyła również kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki wzniesieniu obiektu upamiętniającego losy bohaterów Powstania, sierpniowy zryw mieszkańców stolicy stał się lepiej znany w Polsce i na świecie.

Podczas wizyty w muzeum premier miała okazję porozmawiać z harcerzami i wolontariuszami, którzy na co dzień pomagają w placówce.

W godzinę „W”, czyli o 17.00, premier Beata Szydło oddała hołd pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystości z udziałem premier Beaty Szydło zakończyły się złożeniem wiązanki przy grobie gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” – wojskowego dowódcy sił powstańczych.

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

63 dni – tyle trwało powstanie w 1944 roku, pierwotnie planowane na kilka dni. O godz. 17.00 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, w trakcie którego m.in. żołnierze Armii Krajowej, harcerze i ludność cywilna stolicy prowadzili heroiczną walkę z niemieckimi wojskami. Tego dnia do walki w Warszawie przyłączyło się ok. 40-50 tys. powstańców.

Była to największa osamotniona powstańcza akcja zbrojna w okupowanej przez Niemców Europie, która skończyła się 2 października 1944 roku podpisaniem układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.


Zobacz także