Premier Beata Szydło: rząd przyjął projekty ustaw o komornikach

„Rada Ministrów przyjęła dwa ważne projekty ustaw o komornikach, które są kolejnym wypełnieniem zobowiązań podjętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

 


1 z 4
fot.P.Tracz/KPRM

Do przygotowania tych projektów został przez premier Beatę Szydło zobowiązany minister sprawiedliwości Zbigniew  Ziobro. „W tej chwili kierujemy je do Sejmu. Mam nadzieję, że projekty te zostaną szybko przyjęte i będziemy mogli mówić o tym, że w Polsce działa prawo komornicze, które nie pozwala gnębić ludzi niewinnych i tych w trudnej sytuacji. Obywatele często boją się tego, że komornicy poprzez zdarzenia losowe, mogą uniemożliwić im normalne funkcjonowanie" – powiedziała premier.

Ustawa a bezpieczeństwo Polaków

Jak poinformowała premier Beata Szydło, rząd przyjął projekty dwóch ustaw – o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych. Ustawy mają wprowadzić regulacje, które z jednej strony pozwolą na egzekucję prawa, ale z drugiej strony, będą zabezpieczały interes zwykłych obywateli. Szefowa rządu dodała również, że obywatele często pozbywani byli życia w godnych i normalnych warunkach.

„Jest to nasze zobowiązanie wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość w  programie jasno określało jakie są cele oraz regulacje, które mają te podstawowe priorytety wypełniać” - powiedziała premier Szydło. „Te dwa projekty ustaw, które zaproponował minister sprawiedliwości są wypełnieniem naszych obietnic. Dotrzymujemy słowa i realizujemy to do czego się zobowiązaliśmy” – podkreśliła szefowa rządu.

Ziobro: zawód komornika nie może opierać się na biznesie

„Zawód komornika nie może opierać się na czystym biznesie, bo to często skutkuje brakiem przestrzegania standardów etyki” - uważa minister Ziobro. Przywołał dane z których wynika, że w 2015 r. średni dochód komornika wynosił 40 tys. zł miesięcznie. Dodał, że niektórzy komornicy zarabiali rocznie kilkanaście, a nawet 20 mln zł.

"Wprowadzamy takie zasady, które zachowają możliwość uzyskiwania bardzo godnych wynagrodzeń przez komorników, ale jednocześnie te gigantyczne bajońskie sumy istotnie ograniczymy" – podkreślił Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości zapewnił jednocześnie, że chciałby, aby premiowani byli dobrze wykształceni komornicy, którzy dopiero rozpoczynają działalność.

 


Zobacz także