Premier Beata Szydło: Rodzina jest najlepszą inwestycją

Dotrzymaliśmy słowa – stwierdziła szefowa rządu podczas inauguracji programu „Rodzina 500+”, który wszedł dziś w życie. To pierwszy kompleksowy prodemograficzny program rządowy istotny dla polskiej gospodarki.  


Wypowiedż premier przed Kancelarią Premiera, w tle bus programu Rodzina 500 plus 1 z 13
fot. P. Tracz / KPRM

„Ruszamy w Polskę, we wszystkich województwach. Ruszają busy 500+, w których będzie można uzyskać informacje, jak składać wnioski” – powiedziała premier Beata Szydło. Od 1. kwietnia zaczyna obowiązywać jeden ze sztandarowych programów rządu. Wszystkie polskie rodziny, które spełniają warunki, mogą składać wnioski i otrzymywać wsparcie na wychowanie dzieci.

Start programu „Rodzina 500+”

„Pierwsze wnioski zostały złożone już po godzinie 24:00. O godz. 0:30 mieliśmy informacje, że ponad 70 wniosków było zgłoszonych poprzez internet, a na godz. 10.30 mamy ponad 20 tys. wniosków” – stwierdzała premier. Jednocześnie Beata Szydło podziękowała wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było sprawne uruchomienie programu.

„Wierzę głęboko, że rodzina jest najlepszą inwestycją, a dziecko to nie koszt, tylko inwestycja. To przesłanie przyczyni się do tego, że będziemy mogli z satysfakcją za kilka lat powiedzieć, że program spełnił nasze oczekiwania, że poprawiły się wskaźniki demograficzne, że polskie rodziny są bezpieczniejsze i mogą planować swoją przyszłość” – mówiła premier Szydło.

Program demograficzny ważny dla gospodarki

Z jednej strony mówimy o pomocy dla polskich rodzin: 500 zł na dziecko, a z drugiej strony o tym, że poza tym wsparciem materialnym, jest także bardzo istotny aspekt demograficzny. Polska potrzebuje dzisiaj dobrej polityki prorodzinnej i pro-demograficznej – stwierdziła Beata Szydło. Jak dodała, jest to pierwszy kompleksowy program prorodzinny, ważny dla polskiej gospodarki.

Ponad 17 mld zł, które zostaną przeznaczone w tym roku na wsparcie polskich rodzin, a w przyszłym roku ponad 20 mld zł, to są realne środki, które będą trafiały również na polski rynek i będą zasilały polski budżet – podkreśliła premier. To będzie zastrzyk dla polskiej gospodarki – dodała.


Zobacz także