Premier Beata Szydło: Reforma edukacji jest jedną z najtrudniejszych, które przygotował rząd

Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba: pedagoga, nauczyciela, wychowawcy – stwierdziła premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Najlepsi uczniowie z całego kraju odebrali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Nauczycielom zasłużonym dla polskiej szkoły wręczono odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra edukacji narodowej oraz tytuły Honorowego Profesora Oświaty.


Chłopiec grający na skrzypcach. 1 z 82
fot. P. Tracz/KPRM

Służba pełna poświęceń

Los nauczyciela i ucznia splata się. Wasze sukcesy są też sukcesami waszych nauczycieli i wychowawców – zwróciła się do uczniów premier Szydło. Podkreśliła, że nauczyciele poświęcają swoje życie zawodowe temu, żeby wychować i wykształcić ludzi, którzy będą potrafili kreatywnie zmieniać Polskę na lepsze.

Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba: pedagoga, nauczyciela, wychowawcy – podkreśliła premier Szydło. Przypomniała, że w ubiegłym roku odbyło się podobne spotkanie, a wówczas przed rządem stało duże wyzwanie w postaci reformy systemu edukacji. Jej celem była zmiana polskiej szkoły na bardziej przyjazną dla uczniów. Uczniowie będą zdobywali nie tylko wiedzę, ale będą także świetnie przygotowani do pokonywania kolejnych etapów życiu. Szkoła będzie też kładła nacisk na wychowywanie i pokazywanie wartości, piękna świata i jego odkrywanie, w imię poszanowania każdego człowieka i naszej tradycji, kultury, ale też różnorodności, w której przyszło nam żyć – powiedziała szefowa rządu.

Dobra szkoła w wielu wymiarach

Premier Szydło przyznała, że to była jedna z najważniejszych i najtrudniejszych reform jej rządu, ale zdecydowano się na jej wprowadzenie, ponieważ tego oczekiwali m.in. rodzice i pedagodzy. Musieliśmy sprostać połączeniu przyszłości polskiej szkoły, dobra uczniów i nauczycieli – powiedziała. Szefowa rządu podczas spotkania w KPRM mówiła również o wyzwaniach związanych z wprowadzeniem zmian w systemie edukacji i podkreśliła, że ustawa była dobrze skonsultowana społecznie. Premier podziękowała wszystkim osobom, które miały udział we wdrażaniu reformy, m.in. minister edukacji narodowej, dyrektorom szkół, kuratorom oświaty, nauczycielom, pedagogom, uczniom i ich rodzicom.

Proces edukacji jest niezwykle trudny. Wymaga on wielu poświeceń, determinacji, konsekwencji i mądrości na każdym etapie – podkreśliła Beata Szydło. Zwracając się do nauczycieli, szefowa rządu życzyła im, by ich praca spełniała ich wszystkie oczekiwania i była satysfakcjonująca. 

Gratulacje dla wybitnej polskiej młodzieży

Według premier tylko dobra współpraca, porozumienie i możliwość tworzenia zespołu uczeń-nauczyciel-pedagog-wychowawca-rodzice da takie efekty, jakich się spodziewamy. Chodzi o to, by młodzi Polacy współzawodniczyli ze swoimi kolegami na całym świecie, bez kompleksów i bez jakichkolwiek zahamowań Polska młodzież jest wspaniała. Potrafi konkurować w różnych dziedzinach i jest doskonale przygotowana. Ale chcemy, żeby byli jeszcze lepsi, żeby swoje talenty wykorzystywali tutaj w Polsce – zaznaczyła.

Beata Szydło pogratulowała również wszystkim stypendystom i osobom, które były przewodnikami ich sukcesów. Życzę, by wasze pasje nadal się rozwijały. Byście nigdy ich nie zaniechali, bo wasza ciekawość świata i to, że jesteście tak kreatywni i potraficie mierzyć się z wyzwaniami, jest tym, co macie najcenniejsze, ale i my mamy najcenniejsze – powiedziała. Jak dodała, dzięki waszym pasjom i osiągnięciom będziemy mogli myśleć o tym, że jeszcze szybciej i lepiej Polska będzie się rozwijała.  


Zobacz także