Premier Beata Szydło: Przywracamy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości

Zmiany w organizacji prokuratury oraz połączenie funkcji  ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego były głównym tematem czwartkowej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów. 


Premier Beata Szydło przemawia podczas konferencji 1 z 4
fot. P. Tracz / KPRM

Zmiany w prokuraturze mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoich obywateli – stwierdziła premier. Jak dodała, wprowadzane są zmiany, do których zobowiązaliśmy się wobec Polaków.

Beata Szydło zaznaczyła, że obywatele, którzy są uczciwi wobec prawa i państwa mogą czuć się bezpieczni. Mogą oni mieć przeświadczenie, że wymiar sprawiedliwości będzie stał po ich stronie – podkreśliła premier. Natomiast ci, którzy łamią prawo i są nieuczciwi, będą przez wymiar sprawiedliwość nie tylko  skutecznie ścigani, ale również osądzeni w takim wymiarze, na jaki zasługują – zadeklarowała.

Szefowa rządu wyjaśniła, że realizowana będzie nowa formuła organizacyjna wymiaru sprawiedliwości. Już od piątku funkcja prokuratora generalnego będzie połączona z funkcją ministra sprawiedliwości. Jest to niezwykle istotne dla sprawnego i skutecznego funkcjonowania państwa prawa – oceniła Beata Szydło. 

W konferencji prasowej uczestniczył również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który stwierdził, że dzięki reformie „odchodzimy od nieudanego modelu funkcjonowania prokuratury do rozwiązań, które sprawniej będą zapewniać bezpieczeństwo Polaków”.


Zobacz także