Premier Beata Szydło: Przyszły rok pod znakiem gospodarki i rozwoju

Dla mnie najistotniejsze jest to, że dotrzymujemy słowa, że realizujemy zobowiązania. W swoim expose pokazałam projekty, które mieliśmy zrealizować i z satysfakcją mogę powiedzieć, że tych zobowiązań dotrzymaliśmy – mówiła premier Beata Szydło w „Sygnałach Dnia” w Programie I Polskiego Radia. 


Premier Beata Szydło podczas rozmowy w Polskim Radio - zdjecie z monitora w studio radiowym
fot. KPRM

Premier Beata Szydło podkreślała, że w ciągu roku jej rząd zrobił więcej niż rząd PO-PSL przez 8 lat. Jednocześnie zapowiedziała, że dziś zostanie przedstawione sprawozdanie, podczas którego wszyscy ministrowie pokażą najważniejsze osiągnięcia ich resortów. Nie uniknęliśmy błędów, ale wyciągamy z nich wnioski – podkreśliła szefowa rządu.

Wsparcie rodziny priorytetem

Zostały wprowadzone ważne projekty pro-rodzinne wspierające rodzinę tj. Rodzina 500+. Rozpoczynamy projekt Mieszkanie+, podwyższyliśmy płacę minimalną – od 1 stycznia będzie to 2 tys. zł, wprowadziliśmy darmowe Leki dla seniorów 75+ – mówiła premier Szydło. Zaznaczyła, że ruszyła również realizacja „Planu na rzecz Odpowiedniego Rozwoju”.

Premier pytana o zmiany w programie Rodzina 500+, sztandarowej inicjatywie rządu, powiedziała, że program jest systematycznie analizowany. Najistotniejsze jest to, żeby mierzyć i sprawdzać czy ten program przynosi zakładane efekty. A efektem tego projektu było wsparcie rodzin – podkreśliła premier Szydło. Jak dodała, program Rodzina 500+ był efektem rozmów z ludźmi.

Postawiliśmy w tym roku na to, żeby prowadzać takie projekty ustaw, które przede wszystkim wspierają rodziny – niwelują różnice pomiędzy regionami, pomiędzy grupami społecznymi. Wychodzimy z biedy, dajemy godne życie, stabilizację i bezpieczeństwo polskim rodzinom – zaznaczyła szefowa rządu.

Szefowa rządu ma nadzieję, że jutro Sejm przegłosuje powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego i to zobowiązanie zostanie wypełnione. Poprzedni rząd, bez konsultacji i bez uzgodnień, odrzuciwszy głosy strony społecznej na siłę  wprowadził te rozwiązania. W tej chwili odchodzimy od stażu pracy – zadeklarowała premier Szydło. Jak dodała: w tej chwili prowadzone są również prace nad analizą systemu emerytalnego przez ZUS i prezes Uścińską. Do końca roku będzie zakończona. W przyszłym roku trzeba będzie zastanowić się nad różnego rodzaju problemami, które w systemie emerytalnym się pojawiają. I te rozwiązania, na podstawie tego raportu przygotowanego w ZUS-ie, będą dyskutowane. Dzisiaj jest zapewnienie: wracamy do poprzedniego wieku emerytalnego.

Gospodarka i rozwój

Prezes Rady Ministrów podkreślała, że przyszły rok będzie pod znakiem gospodarki i rozwoju bo jeśli chcemy prowadzić ambitną  politykę społeczną i prorodzinną, to musimy mieć ten drugi filar, którym jest rozwój i trzeci filar, którym jest bezpieczeństwo.

Mówiąc o Konstytucji dla Biznesu premier Beata Szydło zapowiedziała, że będzie składała się z rozwiązań, które ułatwią polskim przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Chcemy tak ukierunkować rozwój Polski, byśmy mogli myśleć o budowaniu nowoczesnej technologii, reindustrializacji, powrocie do produktu produkowanego w Polsce, o wspieraniu tych firm, które tutaj w Polsce chcą prowadzić działalność – zadeklarowała Prezes Rady Ministrów. Chodzi o odbiurokratyzowanie i pokazanie takich elementów wsparcia dla biznesu, które pozwolą polskim przedsiębiorcom lepiej, szybciej i bezpieczniej działać – dodała. Po analizie tegorocznych wyników  będą podejmowane działania, by przyspieszyć inwestycje.

 „Podatki mają być proste i sprawiedliwe”

Premier Beata Szydło mówiła, że analizowane są ostatnie elementy zmian w systemie podatkowym. Zadeklarowała, że podatki mają być proste i sprawiedliwe. Szefowa rządu podkreślała znaczenie prowadzenia dialogu przy wprowadzaniu tego typu zmian. My musimy w tej chwili rozwiązać też problem kwoty wolnej od podatku, bo takie jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Pracując nad kwotą wolną od podatku narodziła się idea, żeby spróbować  zmienić podatki, by rozwiązać problem w Polsce,  że ludzie o niższych dochodach płacą relatywnie wyże podatki niż Ci, którzy mają dochody wyższe. Ale chcemy to zrobić nie przez ich podwyższanie, tylko przez ich inne zorganizowanie. W tej chwili  kończymy prace nad tym jednolitym podatkiem – poinformowała Beata Szydło.

Do końca roku przekażemy informację: czy wprowadzimy jednolity podatek, czy jeszcze będziemy pracowali nad innymi rozwiązaniami w systemie podatkowym. Wprowadzimy go tylko wówczas, kiedy spełni  zasadę:  będzie prosty, sprawiedliwy i nie będzie uderzał w przedsiębiorców – zaznaczyła szefowa rządu. Jak poinformowała tą sprawą zajmuje się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, a prace nad podatkiem są już na ukończeniu.

„Polska jest państwem bezpiecznym i musi być bezpieczna”

Premier Szydło podkreśliła, że dla bezpieczeństwa w ciągu roku udało się zrobić bardzo dużo dobrego. Podkreślała, że praca ministrów Antoniego Macierewicz i Mariusza Błaszczaka zademonstrowała, że można z sukcesem przygotować wielkie wydarzenia, takie jak Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w Warszawie. Pokazaliśmy, że potrafimy sprawić, że Polacy poczują się bezpiecznie – mówiła szefowa rządu. Jak podkreślała Prezes Rady Ministrów, postanowienia ze szczytu NATO były dla Polski korzystne – wzmocniona została wschodnia flanka Sojuszu. Rząd planuje dalszą modernizację armii i policji.

Szefowa rządu pytana o współtworzenie wspólnego europejskiego systemu obronnego odpowiedziała, że bezpieczeństwo na poziomie państw europejskich i NATO musi być coraz lepsze. Polska jako lojalny sojusznik NATO zrobi wszystko, by tak się działo – zadeklarowała premier.


Zobacz także