Premier Beata Szydło: Przez wiele dekad Wydarzenia Czerwca '76 były zapomniane

Oddajemy dzisiaj hołd tym, którzy w czasach komunistycznej przemocy i terroru, powiedzieli dość. Bohaterom, którzy mimo konsekwencji, strachu, przemocy, nieobliczalnej brutalności władzy, stanęli w obronie godności polskiego społeczeństwa – mówiła premier Beata Szydło.


Premier Beata Szydło i przedsatwiciele rządu na uroczystości 1 z 8
Fot: P. Tracz / KPRM

Wydarzenia Czerwca 1976 r.

Czerwiec 1976 r. był czasem tragicznym, ale także momentem dającym szansę i nadzieję – momentem uchylenia drzwi do wolności. Dzięki tamtym wydarzeniom, dziś cieszymy się z bycia wolnym i suwerennym narodem.  Za to wszystkim bohaterom Czerwca ‘76 r. chcę podziękować –  powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości upamiętniających 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników.

Premier Beata Szydło przypomniała, że 40 lat temu komunistyczna władza postanowiła utrzymać swoją władzę poprzez narzucenie polskiemu społeczeństwu decyzji, które uderzały w godność Polaków. Polscy robotnicy, w spontanicznym i heroicznym buncie powiedzieli nie bezdusznemu niszczeniu społeczeństwa. Ich postawa, zwłaszcza postawa wobec okropnych szykan i represji ze strony władzy, zasługują na największy szacunek i naszą dozgonną pamięć – mówiła.  Zaznaczyła, że bohaterami tamtych wydarzeń byli robotnicy z Ursusa, Radomia, Płocka, którzy organizowali m.in. strajki i demonstracje. W konsekwencji, komunistyczne władze wobec nich dopuścili się mordów, aresztowań i przemocy.

Dzisiaj myśląc o tamtych czerwcowych dniach, możemy także powiedzieć: Polacy to niezłomny, wspaniały naród. Zawsze w obliczu niesprawiedliwości i niegodziwości potrafiący się jednoczyć. Potrafiący iść ramię w ramię w obronie tych najważniejszych i najdroższych sercu wartości: wolności, godności, poszanowania praw człowieka i suwerenności naszego państwa Rzeczypospolitej Polskiej – powiedziała premier Szydło.

Przywracanie pamięci

Szefowa rządu stwierdziła, że uroczystość ma szczególne znaczenie, bo przez wiele dekad Wydarzenia Czerwca '76 były zapomniane, a bohaterowie tamtych dni byli przemilczani. Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął przywracanie pamięci, które dziś mamy zaszczyt kontynuować – mówiła premier. Przypomniała, że uroczystości w 2006 r., w których brał udział Lech Kaczyński, były pierwszymi tak godnymi, podczas których na placu Konstytucji w Warszawie setki osób oddało hołd bohaterom Czerwca ‘76. Przemówienie prezydenta było wzruszającym hołdem dla tamtych ofiar i ich heroizmu – mówiła Beata Szydło.

Założyciele Komitetu Obrony Robotników w rządzie premier Beaty Szydło

Mówiąc o założycielach KOR premier zaznaczyła, że dwóch z nich –  Antoni Macierewicz i Piotr Naimski są ministrami w jej rządzie. Bez panów, trudno sobie wyobrazić, żeby spontaniczne  działanie polskiego społeczeństwa nabrało ram instytucjonalnych w postaci Komitetu Obrony Robotników.  Jesteście bohaterami walki Polaków o godność i prawo do samostanowienia – podkreśliła szefowa rządu. Dzisiaj za tę miłość i oddanie Polsce i Polakom chcę wam bardzo serdecznie podziękować – mówiła. Jak dodała dla mnie, premiera polskiego rządu, rządu Prawa i Sprawiedliwości, jest ogromnym zaszczytem i honorem móc razem z panami pracować dla Rzeczypospolitej Polskiej

Premier Beata Szydło powiedziała, że „ogromna siła polskich serc i sumień, była początkiem naszej wielkiej walki – początkiem wolności w Polsce. Dlatego nie można przecenić powstania Komitetu Obrony Robotników i jego roli w odzyskaniu przez Polskę suwerenności i wolności”.

Zwróciwszy się do zgromadzonych na uroczystości gości premier powiedziała: wielu z Was, zapłaciło cenę największą: cenę życia i zdrowia. Nie lękaliście się jednak, bo prowadziło Was głębokie przekonanie, ze służycie sprawie najwyższej. Ze służycie Polsce. Chylę głowę przed państwa odwagą, niezłomnością i miłością do ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom.

Premier Beata Szydło podczas niedzielnych uroczystości wręczyła pamiątkowe medale okolicznościowe z okazji 40-lecia Czerwca ’76.

Komitet Obrony Robotników

24 czerwca 1976 premier Piotr Jaroszewicz w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego ogłosił wprowadzenie podwyżek cen żywności. Były one na tyle wysokie, że następnego dnia doszło do strajków i demonstracji, przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu.  Brutalne represje władz sprawiły, że część opozycji, szczególnie zaangażowana w protesty przeciwko zmianom w konstytucji PRL na przełomie lat 1975 i 1976, wystosowała w czerwcu 1976 roku list otwarty - deklarację solidarności z robotnikami.  Następnym krokiem było powołanie do życia 23 września 1976 roku Komitetu Obrony Robotników, który miał prowadzić działania na rzecz represjonowanych. Tego dnia ogłoszono „Apel do społeczeństwa i władz PRL”.

Komitet zapewniał pomoc prawną osądzonym w procesach, zapewniał wsparcie rodzinom i prowadził niezależną politykę informacyjną. Jednym z efektów działania Komitetu Obrony Robotników była amnestia ogłoszona w lutym 1977 roku.


Zobacz także