Premier Beata Szydło przedstawiła przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Premier Beata Szydło wręczyła wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jakiemu nominację na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, która zajmie się aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

 


Konferencja z udziałem premier Beaty Szydło, Zbigniewa Ziobro i Patryka Jakiego. 1 z 11
fot. KPRM

Dzisiaj rozpoczynamy żmudną pracę, która ma naprawić krzywdy tysięcy ludzi – oświadczyła premier Beata Szydło gratulując i życząc nowo wybranemu przewodniczącemu i całej komisji powodzenia w tym trudnym zadaniu. Na konferencji z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wiceministra Patryka Jakiego premier wyraziła nadzieję, że sprawiedliwość zostanie przywrócona, a wyrządzone krzywdy naprawione.

Niesprawiedliwości mówimy dość

Szefowa rządu przypomniała cel, który przyświecał powołaniu komisji. Przez wiele lat pod okiem instytucji państwowych i urzędników toczył się niebywały proceder okradania ludzi z ich własności. Przez dziką reprywatyzację ludzie tracili swoje majątki, mieszkania, to wszystko, co zdobyli swoją ciężką pracą przez całe swoje życie. I tej niesprawiedliwości trzeba powiedzieć »dość«. Trzeba zatrzymać to, co krzywdzi ludzi –  powiedziała.

Premier przypomniała obietnice o skutecznym przywracaniu państwa obywatelom. Ci, którzy są uczciwi –  mówiła premier Szydło –  muszą wiedzieć, że państwo będzie stało po ich stronie. Ci, którzy nie są uczciwi, okradają innych i stosują metody łamania prawa po to, by osiągnąć własne korzyści i zniszczyć dorobek innych muszą wiedzieć, że państwo zawsze będzie surowo dążyło do tego, by ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny – oświadczyła.

Przywrócić sprawiedliwość

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że powołana komisja weryfikacyjna ma przywrócic ludziom poczucie bezpieczeństwa. Na to czekają wszyscy obywatele –  oświadczyła. Zdaniem szefowej rządu przed nowym przewodniczącym Patrykiem Jakim stoi trudne wyzwanie, które będzie wymagało determinacji, konsekwencji i ciężkiej pracy. Premier mocno podkreśliła, że zadaniem polskiego rządu jest to, by przywrócić ludziom sprawiedliwość, przywrócić wiarę w państwo polskie. Podjęliśmy się tego zadania i konsekwentnie je wypełniamy – zaakcentowała.  

Premier wyraziła nadzieję na zakończenie sukcesem prac nad usuwaniem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem mienia. Wierzę głęboko, że minister Patryk Jaki sprosta temu wyzwaniu, a na zakończenie prac komisji będziemy mogli powiedzieć, że sprawiedliwość została przywrócona, a wyrządzone krzywdy zostały naprawione –  mówiła szefowa rządu.

Wygrać z mafią reprywatyzacyjną

Przewodniczący Patryk Jaki podkreślił, iż traktuje pracę w komisji jako jedno z najistotniejszych zadań. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa. Polskie państwo pokazywało że nic się nie stało. Robimy wszystko, co w naszej mocy aby pokazać, że podjęliśmy państwo z kolan i że państwo potrafi wygrać ze zorganizowaną grupą przestępczą i mafią reprywatyzacyjną – oświadczył. Zachęcał także do składania wniosków o to, by komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się konkretnymi nieruchomościami przejętymi z naruszeniem prawa.

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwsza powinna być zainteresowana tym, by stanąć przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji.

5 maja  weszła w życie ustawa powołująca komisję, która zbada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Prace komisji będą jawne.


Zobacz także