Premier Beata Szydło przedstawiła nowego szefa Biura Ochrony Rządu

Chcemy, aby to była służba, w której będą pracowali dobrze opłacani, wyposażeni i wyszkoleni funkcjonariusze, która będzie pełniła funkcję ochronną najważniejszych osób w państwie – powiedziała premier Beata Szydło na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformowała, że nowym szefem BOR będzie gen. Tomasz Miłkowski.


Konferencja prasowa w KPRM. 1 z 8
fot. P.Tracz/KPRM

Zmiany kadrowe w BOR

Pracujemy w tej chwili w rządzie nad zmianami dotyczącymi BOR. Dziś chcemy przedstawić człowieka, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie tych zmian – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej.

28 stycznia szefowa rządu poinformowała, że szef BOR gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany ze stanowiska szefa Biura. Jak mówiła, generał poprosił o zwolnienie z służby i przejście emeryturę ze względu na stan zdrowia. P.o. szefa BOR był wiceszef BOR płk Tomasz Kędzierski. 

Skuteczność, profesjonalizm i umiar

Premier Beata Szydło powiedziała, że skuteczność, profesjonalizm i umiar to trzy cechy, które są najważniejsze przy ochronie najważniejszych osób i budynków w państwie. Jesteśmy zdeterminowani aby te zmiany wprowadzić, nie bójmy się tego. Czas skończyć z hipokryzją – dodała. Premier przypomniała także o tym, że jej poprzednicy i żaden rząd, nie odważył się na to, aby wprowadzić zmiany i unowocześnić Biuro Ochrony Rządu.

Wydarzenia, które wiązały się z moim wypadkiem i z tym co działo się po, uświadomiły, że musimy pokazywać bardzo jasno, po co i dlaczego najważniejsze osoby w państwie są chronione. To nie jest kaprys – powiedziała szefowa rządu. Premier na wnioskach, które zostały wyciągnięte z tego zdarzenia chce zbudować służbę, która będzie na profesjonalnym poziomie.

Mariusz Błaszczak: Nowa ustawa jeszcze przed wakacjami

Chciałbym zaznaczyć, że będzie to nowa formacja. Na temat ustawy, która będzie regulowała te działania powiemy w stosownym czasie. Przedstawimy na konferencji prasowej projekt ustawy i mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta przez parlament jeszcze przed okresem wakacyjnym - powiedział Błaszczak.

Minister spraw wewnętrznych i administracji odniósł się także do najnowszego sondażu CBOS, z którego wynika, że według 89 proc. Polaków nasz kraj jest miejscem bezpiecznym do życia. To jest o 9 pkt. proc. więcej takich odpowiedzi niż rok temu. To świadczy o tym, że nasza praca jest doceniana przez Polaków na co dzień - powiedział minister.


Zobacz także