Premier Beata Szydło: Program 500 plus będzie sukcesem polskich rodzin

Premier Beata Szydło spotkała się w poniedziałek z prezydentami miast i wojewodami w sprawie realizacji programu „Rodzina 500 plus”, który startuje 1 kwietnia.


Premier Beata Szydło wita się z wojewodami 1 z 12
fot. P. Tracz / KPRM

Jak zaznaczyła premier, to pierwszy taki program polityki prorodzinnej po 1989 roku. Z jednej strony mówimy o wsparciu materialnym, a z drugiej strony przed nami poradzenie sobie z zapaścią demograficzną, w której się znaleźliśmy – powiedziała szefowa rządu.

Jeżeli będziemy mogli za jakiś czas pogratulować sobie sukcesu, to nie będzie to sukces polityków, nie będzie to sukces urzędników – to będzie sukces polskich rodzin – zaznaczyła Beata Szydło. 

Szefowa rządu podziękowała samorządowcom za zaangażowanie w przygotowanie programu. Służymy państwu wsparciem organizacyjnym i informacyjnym. Wojewodowie są zawsze gotowi państwu pomóc, jeżeli w jakimś samorządzie pojawi się problem, czy kłopot – podkreśliła Beata Szydło. 

Jak zauważyła premier, program „Rodzina 500 plus” będzie także zastrzykiem dla polskiej gospodarki. Jeśli dzisiaj jedna z agencji poprawia prognozy wzrostu PKB dla Polski w 2016 r., to myślę, że to też jest podstawą tego, że tylko w tym roku do polskich obywateli trafi około 17 mld zł – powiedziała Beata Szydło. Te pieniądze znajdą się na rynku i dzięki temu polska gospodarka będzie mogła się lepiej rozwijać – dodała.

Agencja Morgan Stanley w raporcie z 13 marca br. podniosła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,6 proc. w 2016 roku (3,2 proc. wcześniej).

W spotkaniu z prezydentami miast i wojewodami uczestniczyli także m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

W poniedziałkowe południe odbyło się również robocze spotkanie premier Beaty Szydło z wojewodami, które dotyczyło uruchomienia wypłat w ramach programu „Rodzina 500 plus”

Główne założenia programu „Rodzina 500 plus”

Dzięki programowi rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski. Rząd ocenia, że ze wsparcia skorzysta 2,7 mln polskich rodzin, a nowe świadczenie otrzyma ponad 3,7 mln polskich dzieci.


Zobacz także