Premier Beata Szydło: Prawda o Obławie Augustowskiej jest naszym moralnym obowiązkiem

„Możemy dzisiaj wreszcie powiedzieć, że historia oddaje cześć tym, którzy polegli, broniąc tego co najwartościowsze: ojczyzny, swojej rodziny, swojego domu” – powiedziała Prezes Rady Ministrów w Augustowie.


Premier podczas wystąpienia, pod pomnikiem Pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954 1 z 12
fot. P. Tracz / KPRM

Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych niezłomnych, dla których dewiza ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ nie była czymś wyjątkowym, ale była codzienną powinnością. Zawsze w najtrudniejszych chwilach wiedzieli, jak trzeba się zachować – mówiła premier pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Dodała, że dzisiaj Polska też potrzebuje takich niezłomnych, którzy będą zawsze stawali w jej obronie, którzy będą pamiętali o tym przesłaniu o tym testamencie, którzy zostawali nam oni: Bogu – posłuszeństwo, Narodowi – wierność, Polsce: wielkiej wartością człowieka – synowski obowiązek

Premier przypomniała, że dzięki staraniu pasjonatów i obywatelskiemu zaangażowaniu, udało się przywrócić pamięć o tych, którzy przez lata komunizmu byli wymazywania z kart polskiej historii. Pamiętamy o Ince, Roju, Rotmistrzu Pileckim i wielu innych – powiedziała premier i podkreśliła, że ich legenda trwa nadal, a młodzież ma swoich bohaterów. Prezes Rady Ministrów podkreśliła również zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dzięki któremu obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych trafiły do kalendarza świąt państwowych.

Obława Augustowska

Mówiąc o szczególnym znaczeniu Augustowa jako miejsca pamięci o Żołnierzach Wyklętych premier stwierdziła, że prawda o Obławie Augustowskiej jest naszym moralnym obowiązkiem. Jak dodała, konieczne jest ustalenie faktów o tym wydarzeniu i odnalezienie grobów pomordowanych.

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic tzw. Obławę Augustowską. Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztowali podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Około 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Bohaterska walka Żołnierzy Wyklętych z służbami bezpieczeństwa PRL w augustowskich lasach trwała aż do jesieni 1954 r. 

Premier Beata Szydło składa hołd Żołnierzom Wyklętym

Podczas wtorkowych obchodów premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób udzielających im wsparcia. Następnie wzięła udział w przemarszu pocztów sztandarowych oraz uczestników obchodów pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. 

W Augustowie premier Beacie Szydło towarzyszyli Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego i jednocześnie przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Anna Maria Anders oraz wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. 

Premier wcześniej spotkała się z czterema Żołnierzami Wyklętymi na śniadaniu w Kancelarii Premiera.


Zobacz także