Premier Beata Szydło: polski kapitał jest solą naszej gospodarki

Biznes zaczyna się od pomysłu, od marzeń, ale aby pomysły i marzenia mogły się zamienić w rzeczywistość, potrzebna jest oczywiście pomoc. Potrzebny jest odpowiedni klimat dla biznesu i to jest właśnie rola państwa – podkreślała premier Beata Szydło podczas inauguracji debaty Jak odnieść sukces w biznesie? Polskie czempiony, która jest jednym z wydarzeń XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Premier Beata Szydło udająca się na pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. 1 z 7
fot. P. Tracz/KPRM

Jeszcze w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, a potem już będąc w rządzie przyjęliśmy taką zasadę, by mali stawali się średnimi, średni większymi, a ci więksi podbijali świat – stawali się championami. Chcemy, by tych championów było jak najwięcej – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier podkreśliła, że po trzech dekadach polskiej transformacji gospodarczej Polska gotowa jest do tego, by przewartościować spojrzenie na to, co buduje polską siłę ekonomiczną naszego kraju.

Z satysfakcją przyjmuję fakt, że patriotyzm gospodarczy staje się coraz bardziej popularnym pojęciem. Jest różnie rozumiany, ale coraz częściej mówi się o tym, że to polski kapitał i polskie firmy są solą naszej gospodarki. Chcemy robić wszystko i wspierać je tak, by się rozwijały i konkurowały z najlepszymi – mówiła. 

Szefowa rządu podkreśliła, że Polska posiada niezbędny potencjał i ludzi. Mamy wreszcie potencjał, który drzemie w sile naszej gospodarki, a więc cóż innego nam pozostaje jak podbijać świat? Mam nadzieję, że tak będzie się działo – dodała.

Premier oświadczyła, że jej obecność na Forum Ekonomicznym w Krynicy jest podkreśleniem tego, jakie znaczenie przywiązuje obecny rząd do polskich firm, które stają się światowymi markami. Jej zdaniem, żeby polskie firmy mogły konkurować z największymi na świecie, muszą być stworzone odpowiednie warunki.

Jesteśmy zdeterminowani, by przyjmować takie rozwiązania, które właśnie będą stwarzały dla polskich firm te warunki, by mogły one konkurować z największymi, być championami – zapewniała premier dodając, że stworzeniu takich warunków ma służyć m.in. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który konsekwentnie realizuje obecny rząd.

Polski kapitał w gospodarce

Premier podkreślała, że rząd dostrzega znaczenie polskiego kapitału w gospodarce oraz rolę polskiej przedsiębiorczości. W poprzednich latach bardzo często z owoców wzrostu gospodarczego korzystały przede wszystkim firmy zagraniczne, a my chcemy zmienić te proporcje – zadeklarowała.

Wyraziła także nadzieję, że bezpowrotnie minęły czasy, kiedy politycy byli przekonani, że zagraniczny kapitał jest jedyną drogą do zwiększenia dobrobytu Polaków. Dodała, że aby rozwój był trwały, musi być oparty na solidniejszym fundamencie, którym w jej opinii powinno być budowanie silnych polskich marek.

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy

W dniach 5 - 6 września odbywa się XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Tegoroczna edycja nosi tytuł Projekt Europa - jaki przepis na następne dekady. W trakcie Forum zaplanowano sześć sesji plenarnych, w ramach których odbędzie się ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat.


Zobacz także