Premier Beata Szydło: Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku

Polskę i Słowację łączy wspólne spojrzenie na wiele spraw z europejskiej agendy – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.


Premier Szydło i premier Fico w trakcie przeglądu Kompanii Wojskowej 1 z 20
Fot. P. Tracz / KPRM

Słowacja to ważny partner polityczny i gospodarczy Polski, kraj naszych przyjaciół. Współpracujemy w wielu strategicznych obszarach istotnych dla interesów naszych państw, przedsiębiorców i obywateli – mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Robertem Fico.

Jak zaznaczyła premier Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem. Chodzi też o obronę równych praw naszych obywateli i przedsiębiorców na wspólnym rynku, który dzisiaj jest ograniczony przez protekcjonizm państw członkowskich i samej Brukseli.

Polsko-słowacka strategiczna współpraca

Środowe spotkanie szefów rządu Polski i Słowacji było okazją do podsumowania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej, gospodarki, bezpieczeństwa i obrony, ochrony środowiska, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, polityki społecznej oraz turystyki. Konieczne jest kontynuowanie inwestycji służących stworzeniu nowoczesnego polsko-słowackiego systemu transportowego – podkreślała premier Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że przedmiotem jej szczególnej troski jest też zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i budowa połączenia gazowego Polska-Słowacja. Z prawdziwą satysfakcją przyjęliśmy decyzję o przyznaniu przez UE dofinansowania w wysokości ponad 100 mln euro na realizację prac budowalnych po obu stronach granicy – powiedziała premier.

W polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych obok premierów obu krajów udział wzięli m.in. ministrowie rozwoju, obrony narodowej, sprawiedliwości, energii, środowiska, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz wiceministrowie resortów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, infrastrukturę i turystykę. Jak zapowiedziała premier Beata Szydło, spotkania w tej formule będą kontynuowane. Podpisana wspólna deklaracja Polski i Słowacji, będzie dalszym impulsem dla dalszej współpracy sektorowej w tzw. obszarach wzmocnionego partnerstwa – poinformowała .


Zobacz także