Premier Beata Szydło: Polska droga do wolności to była droga „Solidarności"

Droga naszego kraju do wolności to była często droga wyboista, naznaczona męczeństwem i krwią, ale droga zwycięstwa. Droga, dzięki której możemy dziś powiedzieć, że polskie państwo jest wolnym, suwerennym i demokratycznym krajem – powiedziała szefowa rządu w Lubinie.


Premier Beata Szydło podczas Mszy świętej 1 z 16
fot. P. Tracz / KPRM

Podczas obchodów 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicy powstania Solidarności premier podkreśliła, że dzięki ludziom, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie, by walczyć o swój kraj, Polska jest dziś dumnym narodem, który może szczycić się wolnością i państwem dającym przykład innym europejskim krajom, w jaki sposób ta solidarność ma się wyrażać i w jaki sposób ma nas łączyć.

Dzięki polskiemu przykładowi państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które były gnębione przez reżim komunistyczny, również podjęły to wielkie wyzwanie i za naszym przykładem dołączyły do krajów demokratycznych. Dziś jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym – mówiła premier. Zaznaczyła, że to niezbywalna i wielka wartość o którą cały czas musimy się troszczyć.

Musimy pamiętać, że wolność to solidarność, a także o tym, by tej solidarności nie zabrakło. Dzisiaj solidarność jest nam również bardzo potrzebna, dlatego takie dni i momenty, jak ten, nie tylko mają nam przypominać o wspaniałej historii Polski i o ludziach, którzy walczyli ze znakiem „Solidarności” na piersiach, ale również o tym, że cały czas tej solidarności potrzebujemy – oświadczyła szefowa rządu.

Premier Beata Szydło złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze na grobach ofiar zbrodni lubińskiej i spotkała się z dolnośląską działaczką Solidarności Krystyną Sobierajską-Kowalczuk.

35. rocznica Zbrodni Lubińskiej

35. rocznica Zbrodni Lubińskiej to uczczenie i przypomnienie tragicznych wydarzeń, które rozgrywały się  31 sierpnia 1982 roku, kiedy ZOMO zastrzeliło trzech manifestantów podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych.


Zobacz także