Premier Beata Szydło: podatek od hipermarketów ma pomóc małym polskim sklepom

„Chcemy powiedzieć polskim kupcom, polskim firmom rodzinnym, że dajemy im narzędzie, które da im szansę konkurowania i utrzymywania się na rynku” – powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu konsultacyjnym z handlowcami w sprawie planowanego podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego.


Przemówienie premier Szydło na tle biało-czerwonych flag 1 z 8
Fot. P. Tracz / KPRM

Szefowa rządu podkreśliła, że sprawy gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości są dla rządu priorytetem. Jednocześnie premier zaznaczyła, że nie ukrywa, iż chodzi o poprawienie wpływów budżetowych, by realizować ważne programy prospołeczne, które są w tej chwili w Polsce niezwykle potrzebne.

Szerokie konsultacje społeczne

Podatek od hipermarketów, obok programu Rodzina500 plus, jest jednym z priorytetowych rządowych projektów poddawanych obecnie szerokim konsultacjom społecznym. Premier przypomniała, że najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają polscy przedsiębiorcy obecni na dzisiejszym spotkaniu. Rząd jest po to, żeby podejmować decyzje, które wypływają przede wszystkim z dyskusji z obywatelami – mówiła Beata Szydło. Chcemy wypracowywać prawo, które służy obywatelom i rozwojowi  polskiego państwa. To będziemy konsekwentnie realizować – podsumowała premier.

Beata Szydło podkreślała, że rząd chce postawić na wyrównywanie szans wszystkich grup społecznych. W warunkach ekonomicznych, w których się dzisiaj poruszamy, musimy tworzyć takie ścieżki rozwoju, które dają szanse wykorzystania swoich możliwości jak największej grupie – zaznaczyła szefowa rządu.

Uczestnicy spotkania

W piątkowych konsultacjach dotyczących podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego obok premier Beaty Szydło wzięli także udział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, szef resortu finansów Paweł Szałamacha oraz minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.


Zobacz także