Premier Beata Szydło po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel: Polska i Niemcy mają ogromną rolę do odegrania przy zmianach w Unii Europejskiej

Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie. Jak dodała, powinniśmy być nastawieni na rozwój i scalanie UE, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych.


1 z 15
fot. P.Tracz/KPRM

Przyszłość Unii Europejskiej w obliczu Brexitu i kryzysu migracyjnego

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że wizyta w Polsce kanclerz Niemiec jest traktowana jako dopełnienie ubiegłorocznych obchodów 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie. Jak podkreślała, Polska i Niemcy to ważni partnerzy. Mamy wiele bilateralnych relacji, zarówno gospodarczych, jak i związanych z bezpieczeństwem. Wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie europejskiej – mówiła premier Beata Szydło. Wśród nich wymieniła wspólnie realizowane polsko-niemieckie projekty humanitarne. Jesteśmy sąsiadami. Zależy nam na tym, by ta partnerska współpraca jeszcze się pogłębiała - podkreśliła.

Premier Beata Szydło podziękowała kanclerz Angeli Merkel za zaangażowanie Niemiec w realizację postanowień warszawskiego szczytu NATO i wzmocnienie wschodniej flanki, która zapewnia bezpieczeństwo naszego regionu. Jak zapowiedziała, Polska i Niemcy będą zacieśniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jestem przekonana, że dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne dla powodzenia projektu europejskiego – przekonywała premier Beata Szydło. Polska i Niemcy to dwa kraje w Unii Europejskiej, które mają ogromną rolę do odegrania przy zmianach, które następują w UE – dodała. Szefowa polskiego rządu poinformowała, że będzie kontynuowała rozmowy z kanclerz Niemiec m.in. na temat reformy UE i obu państw dotyczących przyszłości UE. Wśród tematów rozmowy wymieniła też kryzys migracyjny, wspólny rynek i politykę obronną.

Rozwój UE ze wzmocnieniem państw narodowych

Powinniśmy być nastawieni na rozwój i scalanie UE, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem państw narodowych - podkreślała premier Beata Szydło. Dodała, że podczas rozmowy z niemiecką kanclerz wspomniała, iż dla Polski ważne jest by wzmocnić parlamenty narodowe, by państwa europejskie, członkowie Unii Europejskiej, mieli poczucie tego, że są traktowani na równych zasadach, byśmy budowali jedność, starali się dyskutować.

Polsko niemiecka współpraca-gospodarcza

Premier Beata Szydło podkreśliła, że dla polskiej gospodarki kluczowe są niemieckie inwestycje. Mam nadzieję, że ten klimat, który polski rząd wprowadza dla rozwoju przedsiębiorczości pozwoli na to, by kolejne niemieckie firmy do nas przyjeżdżały – premier Beata Szydło zaprosiła do Polski inwestorów. 

Polityka klimatyczna i sprzeciw Polski wobec budowy Nord Stream 2

Podkreśliłam w naszej rozmowie, że dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja inwestycji Nord Stream 2. Polska jest otwarta na rozmowę o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest najbardziej odpowiedni - powiedziała premier Beata Szydło. Jak poinformowała szefowa polskiego rządu wraz z kanclerz Angelą Merkel ustaliła powołanie grupy roboczej, która będzie analizowała kwestię pakietu zimowego stawianego przez Komisję Europejską.

Mniejszość Polska w Niemczech i wymiana młodzieży

Premier Beata Szydło podziękowała niemieckiej kanclerz za działania na rzecz Polaków mieszkających w Niemczech. Chcemy, by ta relacja była podobna do tej, którą polski rząd zachowuje w stosunku do mniejszości niemieckiej. Jak zapowiedziała, Polska i Niemcy będą pogłębiać na tym polu współpracę i realizować nowe projekty.

Wymiana polsko-niemieckiej młodzieży była również jednym z tematów wtorkowych rozmów premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel.


Zobacz także