Premier Beata Szydło po ostatnich atakach cybernetycznych: Nie podwyższamy stopnia alarmowego

Po analizie sytuacji, po przedstawieniu informacji przez służby, odpowiedzialnych ministrów i szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, nie zdecydowaliśmy się na podjęcie decyzji o podwyższeniu stopnia alarmowego – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Posiedzenie Rządowego Zespołu. Premier Szydło wraz z ministrami w trakcie posiedzenia. 1 z 10
Fot. P. Tracz / KPRM

Ataki cybernetyczne w Europie i w Polsce

Premier Beata Szydło zwołała posiedzenie Zespołu w związku z ostatnimi atakami teleinformatycznymi w Europie i w Polsce. Na środowym spotkaniu omówiono ich skutki, podjęte działania oraz ewentualną zasadność wprowadzenia stopnia alarmowego CRP.

Szefowa rządu poinformowała, że zostały sformułowane wytyczne, które za pośrednictwem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostaną przekazane  odpowiednim instytucjom. Analiza spływających informacji, dotyczących cyberataków, jest na bieżąco prowadzona przez służby – zapewniła premier.

Mariusz Błaszczak: System zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce działa

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że wśród zaleceń służb znalazły się m.in.: tworzenie kopii bezpieczeństwa, uaktualnianie systemów, a także szkolenia dla pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów. To są te działania, które muszą być podjęte, żeby zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne w Polsce – oznajmił.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował także, że służby na bieżąco monitorują sytuację, a Policja przyjmuje zgłoszenia w tej sprawie. System zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce działa – podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez premier Beatę Szydło uczestniczyli minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister – członek Rady Ministrów, koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.


Zobacz także