Premier Beata Szydło po nawałnicach: Służby w całym kraju dbają o bezpieczeństwo nas wszystkich

W tej chwili najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Szefowa rządu zaleciła kontrole miejsc, w których przebywają dzieci i młodzież.


Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego
Fot. KPRM

Wszystkie służby są na posterunku – podkreśliła szefowa rządu. Teraz najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych – powiedziała. Obecnie naprawiane są także szkody powstałe w wyniku gwałtownych burz w Polsce.

Kondolencje dla bliskich ofiar nawałnicy

Premier złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły ostatniej nocy. Wszystkich nas najbardziej w tej chwili absorbuje sytuacja dzieci, które zostały poszkodowane przez nawałnice – uczestników obozu harcerskiego. Te dzieci są w tej chwili otoczone opieką, są bezpieczne – powiedziała premier Szydło. Na obozie harcerskim w Suszku (w woj. pomorskim) 2 osoby zginęły, a 27 zostało rannych w wyniku gwałtowanych nawałnic. Szefowa rządu poinformowała, że do poszkodowanych dzieci jadą rodzice oraz niezbędnej pomocy udzielają wojewodowie pomorski i łódzki. Obecnie osoby, które ucierpiały, otoczone są opieką w placówkach medycznych i szpitalach. 

Kontrole w miejscach pobytu dzieci i młodzieży

Premier Beata Szydło poleciła ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi, w porozumieniu z minister edukacji narodowej Anna Zalewską, by wojewodowie razem z kuratorami sprawdzili miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach – szczególnie tych na otwartej przestrzeni.

Wiemy, że pewne zdarzenia mogą jeszcze mieć miejsce ze względu na to, że front atmosferyczny się przesuwa i są kolejne województwa, które mogą być zagrożone. Szczególnie tam wojewodowie i służby im podległe, ale również straż pożarna i Policja, będą sprawdzali czy jest konieczność ewakuowania takich obozów – stwierdziła szefowa rządu. Premier zaapelował do osób, które odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci w czasie letniego wypoczynku, by były czujne i zwracały uwagę na wszystkie komunikaty pogodowe.

Pomoc finansowa poszkodowanym

Kolejnym krokiem podejmowanym przez rząd jest pomoc finansowa dla tych, którzy zostali poszkodowani. To jest pomoc finansowa dla samorządów – to będziemy realizować po oszacowaniu szkód i zgłoszeniu zapotrzebowania. Wojewodowie i ich służby już pracują – poinformowała Beata Szydło. Jak dodała, minister finansów został przez nią zobowiązany do tego, żeby w miarę spływania zapotrzebowania na środki finansowe pomoc była maksymalnie szybko uruchamiana, tak aby każdy mógł być zabezpieczony. 

Jednocześnie szefowa rządu podziękowała wszystkim, którzy ciężko od kilku dni pracują w całym kraju, usuwając skutki zjawisk atmosferycznych.

Służby usuwają skutki burz

Ze względu na uszkodzenia sieci i stacji transformatorowych dostaw prądu, w kulminacyjnym momencie, pozbawionych zostało około 486 tys. odbiorców, najwięcej w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim. Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa bez dostaw prądu pozostaje ponad 178 tys. odbiorców – najwięcej w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że również sobotę pojawią się burze z gradem (przede wszystkim na wschodzie i centrum Polski) i prosi o zachowanie zasad bezpieczeństwa.


Zobacz także