Premier Beata Szydło: Otwarte Strefy Aktywności dla wszystkich pokoleń

Rządowy program Otwartych Stref Aktywności zostaje uruchomiony. OSA wzlatuje i na pewno przyniesie wszystkim dużo pożytku i radości – powiedziała premier Beata Szydło, która z ministrem sportu i turystki Witoldem Bańką zainaugurowała program budowy Otwartych Stref Aktywności.


Minister Witold Bańka i premier Beata Szydło na konferncji, w tle logo programu OSA. 1 z 5
fot. P. Tracz / KPRM

Program dla wszystkich

W ocenie premier program OSA wpisuje się w strategię rządu, nastawioną na budowanie więzi międzypokoleniowych. Zdaniem szefowej rządu to także szansa dla każdego na realizację swoich ambicji i marzeń oraz na rekreację, bez względu na to, gdzie mieszka i czym się zajmuje. To jest program kierowany do wszystkich pokoleń. Mam nadzieje, że OSY będą miejscem rekreacji i spotkań całych rodzin – mówiła premier Beata Szydło.

Celem projektu Otwartych Stref Aktywności, poza integracją pokoleń, jest zadbanie o zdrowie Polaków. Premier zwróciła uwagę, że długość życia w Polsce jest porównywalna do tej w Europie Zachodniej, w tych państwach o najwyższym poziomie życia. Chcielibyśmy, żeby Polacy też mieli szansę zadbać o swoją kondycję i o swoje zdrowie, dlatego powstał pomysł stworzenia takiego projektu – oznajmiła szefowa rządu.

Troska o zdrowie i kondycję całej rodziny

Projekt kierowany jest do samorządów, chcemy go realizować wspólnie z nimi – podkreśliła premier Beata Szydło. Jak dodała, OSY będą lokowane przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których obecnie mieszkańcy nie mają dostępu do profesjonalnych obiektów sportowych. Chcemy, żeby każdy miał szansę skorzystania z takiego sprzętu – zaznaczyła Szydło.

Zdaniem Prezes Rady Ministrów, Otwarte Strefy Aktywności będą miejscami, w których będzie można poprawić kondycję, zadbać o zdrowie, ale także miło spędzić czas i spotkać się z całą rodziną. Chcemy wokół nich budować wspólnotę i chcemy, żeby rodziny były w tych miejscach często obecne – mówiła szefowa rządu.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jako swój priorytet stawia wsparcie rodzin na różne sposoby. OSY są również dedykowane rodzinom – dzieciom, ludziom młodym i seniorom. Ludziom aktywnym, ale również tym, którzy chcieliby być aktywni, a do tej pory nie mieli na to szans czy możliwości – przekonywała Beata Szydło.

100 mln zł na OSY

Minister sportu i turystki Witold Bańka poinformował, że projekt budowy Otwartych Stref Aktywności zostanie uruchomiony 1 stycznia 2018 roku. W ciągu dwóch lat ma powstać ok. 3 tysięcy OS, a kwota przeznaczona na ich dofinansowanie wynosi 100 mln zł. Wielofunkcyjne i wielopokoleniowe Otwarte Strefy Aktywności mają być formą integracji lokalnych społeczności – powiedział minister Witold Bańka.

Obiekty będą budowane w dwóch wersjach – podstawowej, której koszt budowy będzie wynosił ok. 50 tys. zł, oraz rozszerzonej – za ok. 100 tys. zł. Najmniej zamożne gminy mogą ubiegać się nawet o 70 proc. dofinansowania z ministerstwa. Standardowe dofinansowanie będzie wynosić do 50 proc. – oznajmił Witold Bańka. Zapowiedział, że formuła starania się o takie dofinasowanie będzie uproszczona.


Zobacz także