Premier Beata Szydło oddała hołd Żołnierzom Wyklętym

To wyjątkowe święto upamiętniające tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli jak się zachować. Tych, którzy dzisiaj uczą nas co znaczy patriotyzm, miłość do ojczyzny i poświęcenie dla innych - premier Beata Szydło w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyła wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na Łączce.


Postacie premier Szydło oraz weteranów odbijające się w kałuży. 1 z 10
Fot. P. Tracz / KPRM

Patriotyzm, miłość do ojczyzny i poświęcenie

To święto na dobre zagościło w polskiej rzeczywistości. Przypomina nie tylko o wyjątkowych bohaterach, którzy poświęcili dla ojczyzny i wolności to, co mieli najdroższe – swoje życie. To jest również święto, które ma ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw młodych ludzi - mówiła premier Beata Szydło na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Premier podkreślała szczególną rolę młodych Polaków, którzy na każdym kroku udowadniają, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż żywa. Dzisiaj kształtowanie postaw patriotycznych jest w dużym stopniu oparte na budowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych-Wyklętych - zaznaczyła. Żołnierze uczą dwóch prostych zdań: Bądź dobrym Polakiem. Kochaj Polskę. Ten testament wyrażający się w dwóch prostych stwierdzeniach, jest ciągle aktualny - dodała.

Pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Premier Beata Szydło podziękowała śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który był inicjatorem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To też jego święto, bo powiedział, że ta pamięć nie może zginąć - podkreśliła.

Słowa wdzięczności szefowa rządu skierowała również do wszystkich, którzy wspierali inicjatywę wpisania 1 marca do kalendarza świąt państwowych. Jak zaznaczyła, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, które obchodzimy dzięki oddolnej inicjatywie ludzi, którzy nie pozwolili, by pamięć o tych wyjątkowych bohaterach została wymazana. Władze komunistyczne chciały tę pamięć zniszczyć. Polacy na to nie pozwolili - oceniła premier.


Zobacz także