Premier Beata Szydło o zagrożeniu powodziowym: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Sytuacja pogodowa się stabilizuje. Wszystko jest pod kontrolą i monitorowane. Nie ma w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców – powiedziała premier Beata Szydło po naradzie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, zorganizowanej w związku z sytuacją hydrologiczną w Polsce.


1 z 8
fot. KPRM

Szefowa rządu zaznaczyła, że służby cały czas są w gotowości, ponieważ warunki meteorologiczne w każdej chwili mogą się zmienić. Polacy mogą się czuć bezpiecznie – podkreśliła premier. Dodała, że w zagrożonych powodzią województwach jest wystarczająca ilość sprzętu i ludzi.

Bezpieczeństwo jest priorytetem

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zobowiązał służby do monitorowania sytuacji i składania meldunków na bieżąco. Premier zapowiedziała, że osobiście będzie informowana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji o wszelkich zmianach.

Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo. Wszystkie służby muszą koncentrować się na tym, aby to bezpieczeństwo zapewnić – podkreśliła szefowa rządu.

Premier Beata Szydło złożyła także na ręce Komendanta podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję.

Szef MSWiA: Prognozy pogody są dobre

Prognozy pogody są dobre i wszystko wskazuje na to, że ilość opadów będzie się zmniejszała, ale sytuacja wymaga postawienia w stan gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – powiedział szef MSWiA. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach opolskim i śląskim.

Odprawa z komendantami wojewódzkimi Straży Pożarnej

Szefowa rządu i minister spraw wewnętrznych i administracji odebrali szczegółowe meldunki o aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej oraz zagrożeniu powodziowym od komendantów Państwowej Straży Pożarnej z województw małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla siedmiu województw. Trzeci, najwyższy, stopień dotyczy województw śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Alert drugiego stopnia został wydany dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.


Zobacz także