Premier Beata Szydło o inwestycji w Świnnej Porębie: Dla regionu otwierają się bardzo duże możliwości

To, co nie udało się przez niespełna 30 lat, udało się w ciągu 2 lat, gdy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Kolejna obietnica wyborcza została spełniona - powiedziała premier Beata Szydło na otwarciu zbiornika retencyjnego Świnna Poręba na Skawie w Małopolsce.


Minister Andrzej Adamczyk, premier Beata Szydło, minister Jan Szyszko w trakcie wystąpienia. W tle zapora wodna. 1 z 4
Fot. P. Tracz / KPRM

Region lepiej chroniony przed powodzią

Rysują się naprawdę bardzo duże perspektywy, ale najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie przed powodzią. Jest to zbiornik wodny, który będzie mógł służyć mieszkańcom nie tylko tego regionu, ale i całej południowej Polski - powiedziała premier Beata Szydło o Świnnej Porębie.

Wg szefowej rządu inwestycja jest szansą na rozwój dla miejscowości położonych w okolicy. W ramach budowy zbiornika Świnna Poręba powstało 35 km dróg lokalnych oraz infrastruktura sanitarna i kolejowa. Jak dodała, to także możliwość otwierania się na turystykę. Premier wyraziła przy tym nadzieję, że region Wadowic stanie się atrakcyjny nie tylko dla Polaków, ale również dla zagranicznych turystów.

Polska myśl technologiczna, nowe możliwości

Premier przypomniała, że budowa zbiornika retencyjnego Świnna Poręba to prawdopodobnie jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w Polsce. Inwestycja ta rozpoczęła się w 1986 r. i miała trwać 10 lat. Plan jednak nie został zrealizowany. W 2006 r. rząd PiS powrócił do pomysłu dokończeniu budowy. Jak zaznaczyła premier Beata Szydło, kolejny rząd niewiele zrobił i znów zaprzestał realizacji inwestycji. Dopiero w 2016 r. rząd premier Beaty Szydło przywrócił finansowanie projektu. To, co nie udało się przez niespełna 30 lat, udało się w niespełna dwa lata gdy rządzi PiS. Należy podkreślać to, że w tak krótkim czasie ta budowa została dokończona - stwierdziła szefowa rządu.

Inwestycja powstała dzięki polskiej myśli technologicznej. Obiekt projektowali polscy inżynierowie oraz budowały go nasze rodzime firmy.

Zbiornik w Świnnej Porębie

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie, w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Przy zaporze funkcjonować będzie elektrownia wodna, wyposażona w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW.

Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba  jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.


Zobacz także