Premier Beata Szydło: Nie będzie rozwoju gospodarki bez zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego

Chcemy, by polskie górnictwo i polska energetyka stawały się coraz bardziej nowoczesne – mówiła premier Beata Szydło w czwartkowej uroczystości podpisania porozumienia dotyczącego finansowania budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno.


Premier Beata Szydło siedząca na publiczności podczas uroczystości. 1 z 10
fot. P. Tracz/KPRM

Gospodarka, rozwój, bezpieczeństwo, rodzina – to filary bezpiecznej nowoczesnej Polski, która będzie przykładem dla innych. Nie będzie szybkiego rozwoju Polski bez bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała premier Beata Szydło w Elektrowni Jaworzno. Jak mówiła szefowa rządu, energetyka to krwiobieg polskiej gospodarki, dlatego rząd PiS ją odbudowuje. Ponadto reformuje i ratuje polskie górnictwo - sektor nierozerwalnie połączony z energetyką - który poprzednie władze przez lata zaniedbywały.

Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno zapewni nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i nowe miejsca pracy. To także przykład mądrej polityki gospodarczej rządu. Inwestycja jest ekologiczna, oparta jest na nowoczesnych technologiach. Chodzi nam o to, by energetyka i górnictwo właśnie takie były – zaznaczyła premier.

Gospodarka Plus: Polska nowoczesna, bezpieczna, odważna i energiczna

Jesteśmy w trakcie realizacji bardzo ambitnego i odważnego programu gospodarczego – mówiła premier Beata Szydło o Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak dodała, priorytetami jej rządu wynikającymi z tzw. planu Morawieckiego, są: odbudowa polskiego przemysłu, wspieranie przedsiębiorców oraz zasilanie gospodarki mądrymi projektami społecznymi. Chcemy, by te naczynia połączone budowały wzrost gospodarczy, z którego korzystają wszystkie polskie rodziny – przekonywała szefowa rządu.

Premier przypomniała, że krytycy rządu PiS nie wierzyli w szanse powodzenia strategii rozwoju gospodarki. Wystarczyło kilkanaście miesięcy, by przekonać się, że ona działa. Dowodem tego są imponujące wskaźniki gospodarcze. Polska jest w tej chwili drugim krajem w UE, które ma tak dobre wskaźniki w I kwartale 2017 r. – podkreślała premier. Jak mówiła, te dobre dane makroekonomiczne cieszą rząd i pokazują, że to dobry kierunek, bo konsekwentnie wdrażany Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju sprawdza się w praktyce.

Jak przekonywała premier, rząd ma dalsze ambitne cele gospodarcze, które będzie realizować. 4% PKB w I kwartale 2017 r., najniższe od 27 lat bezrobocie czy znakomite wyniki spółek skarbu państwa, w tym Tauronu, będące zasługą m.in. zmian sposobu zarządzania majątkiem państwowym, to dopiero pierwszy krok na drodze do dalszego dynamicznego rozwoju. Chcemy poprawiać życie Polaków. Rządzimy dla ludzi i dzięki ludziom, nie dla wąskich grup interesu. Wystarczy nie kraść, rządzić uczciwie, skutecznie, dbać o finanse publiczne, mądrze zarządzać majątkiem państwa i wspierać młodych – stwierdziła premier.

Prezes Rady Ministrów zaznaczyła, że Polska ma dobrą szansę, by być pokazywana jako przykład mądrego i bezpiecznego zarządzania tworzącego klimat do rozwoju gospodarki.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno – nowoczesna, ekologiczna inwestycja

Szefowa rządu odwiedziła ponownie budowę nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno III. To jedna z największych inwestycji w polskiej energetyce, realizowana kosztem około 6 mld zł przez grupę Tauron.

Blok będzie gotowy w 2019 r. Będzie zużywać ok. 2-3 mln ton krajowego węgla rocznie. Jego budowa ma duże znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Praca bloku oznacza znaczący jakościowy skok w porównaniu ze starymi technologiami węglowymi - zredukuje emisję CO2,  obniży również koszty wytwarzania energii. Przy realizacji kontraktu zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.


Zobacz także