Premier Beata Szydło na targach „Hannover Messe 2017”: Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły polskie stoisko na targach w Hanowerze. Chcemy pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, nowe – tym, co jest przyszłością - powiedziała premier Beata Szydło. Polska jest krajem partnerskim targów.


1 z 20
fot. P. Tracz / KPRM

Szefowa polskiego rządu wyraziła zadowolenie, że polskie firmy mogą zaprezentować odwiedzającym targi w Hanowerze rodzimą, nowoczesną technologię. Chcemy, aby status Polski jako kraju rozwijającego był coraz wyższy - podkreśliła premier. Cieszę się, że poznamy dziś Polskę z zupełnie innej strony. Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Status kraju partnerskiego to świadectwo siły polskiej gospodarki

Prezes Rady Ministrów zwróciła uwagę, że status Polski jako kraju partnerskiego tegorocznej edycji targów hanowerskich to wielkie wyróżnienie oraz świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki – jej konkurencyjności i innowacyjności.

Oferta ponad dwustu polskich firm

Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji i cyfryzacji procesów wytwarzania - zaakcentowała premier.

W ocenie szefowej rządu uczestnictwo w największych na świecie targach przemysłowych ponad dwustu polskich firm to ważny impuls dla rozwoju współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec.

Zachęta do realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych

Premier Beata Szydło zachęcała niemieckich przedsiębiorców do aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.

Polska stawia na innowacje

Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że hasło przewodnie tegorocznych targów w Hanowerze „Integrated Industry – Creating Value” koresponduje z priorytetami polskiego rządu w sferze zrównoważonego rozwoju gospodarki w oparciu o innowacyjną bazę przemysłową.

Beata Szydło podkreśliła, że Polska, w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, stawia na inteligentną reindustrializację.  

Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką - przekonywała.

Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie - podkreśliła Beata Szydło.

To jest przyszłość

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel wspólnie zwiedziły stanowiska prezentujące polskie i niemieckie wynalazki. Obejrzały m.in. prezentację polskich urządzeń przemysłowych, kompaktowej drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci i robota przemysłowego do przetwarzania tworzyw sztucznych.

Te imponujące pomysły i projekty, które mogłyśmy tu zobaczyć, to jest przyszłość, również naszej współpracy - oceniła Szydło. Premier podkreśliła, że w programie gospodarczym, który realizuje polski rząd, niezwykle duże znaczenie ma gospodarka połączona z nowoczesnymi badanami naukowymi, rozwojem, nowoczesnymi technologiami i cyfryzacją.

Cieszę się, że widziałyśmy tutaj tak wielu młodych ludzi, którzy z zapałem pracują nad nowymi wynalazkami. Widać, że oni – wkładając serce w swoje projekty – budują dobrą przyszłość dla nas wszystkich - zaakcentowała premier.

Na zakończenie wizyty szefowa rządu pogratulowała wszystkim wystawcom i wyraziła ufność, że w przyszłym roku na targach będzie jeszcze więcej wystawców z jeszcze bardziej fantastycznymi projektami. Mam nadzieję, że dzięki tej imprezie współpraca pomiędzy Polską i Niemcami będzie jeszcze bardziej zacieśniała. Życzę tego sobie jako premier rządu, życzę tego polskiej gospodarce - zaakcentowała premier Beata Szydło.

Polska krajem partnerskim „Hannover Messe 2017”

Międzynarodowe Targi w Hanowerze są jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez przemysłowych na świecie. Polska w tym roku jest krajem partnerskim przedsięwzięcia. Bierze w nich udział ok. 200 przedsiębiorstw z Polski. Polskie stanowisko zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Na stoisku obecne są także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. Targi potrwają do 28 kwietnia.


Zobacz także