Premier Beata Szydło na szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin: to ważny format, chcemy zacieśniać współpracę

To było ważne spotkanie dla naszego kraju i całego regionu. Chcemy się rozwijać i otwierać gospodarczo na inne rynki – mówiła premier Beata Szydło w poniedziałek w Budapeszcie na szczycie szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (16+1).


Premier Beata Szydło wita się na płycie lotniska z obsługą lotu. 1 z 15
Fot. KPRM

Porozumienia o współpracy strategicznej z Chinami

Chiny są partnerem wymagającym i dużym, ale takim, który chce realizować współpracę gospodarczą na terenie naszego regionu – premier Beata Szydło podkreślała wagę zacieśniania polsko-chińskich relacji gospodarczych. Jak dodała, wiele deklaracji przechodzi w konkrety, a realizacja różnych porozumień gospodarczych staje się faktem.

Szefowa rządu poinformowała, że podczas szczytu 16+1 podpisano porozumienie o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan. To umowa bardzo szeroka, której celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami – mówiła premier Beata Szydło.

Rozmowy dwustronne 

Podczas wizyty w Budapeszcie premier Beata Szydło spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem oraz premier Serbii Aną Brnabić. Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy pomiędzy Polską a ChRL i Serbią.

Szczyt 16+1

Szczyt jest najważniejszym elementem konsultacji politycznych w ramach platformy współpracy Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, tzw. 16+1. Przewodnim celem szczytu jest pogłębienie współpracy gospodarczej i finansowej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój.

Do udziału w szczycie, jako obserwatorów, zaproszono przedstawicieli: Austrii, Białorusi, Grecji, Szwajcarii, Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Szczyt koncentruje się na współpracy finansowej, a głównym wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Biznesowe 16+1.

Tegorocznym gospodarzem szczytu 16+1 jest rząd Węgier. W ramach struktur inicjatywy 16+1, która została zainaugurowana w Polsce, działają w Warszawie biura koordynacji współpracy regionalnej z Chinami: Mechanizm Kontaktowy Agencji Promocji Inwestycji 16+1, Rada Biznesu 16+1 oraz – od lutego 2017 r. – Sekretariat 16+1 ds. współpracy morskiej.


Zobacz także