Premier Beata Szydło na Podkarpaciu: samorządy powinny realizować ideę zrównoważonego rozwoju

Musimy dbać o to, żeby samorządy były w ścisłym powiązaniu z planami rozwojowymi Polski– premier Beata Szydło podkreśliła w sobotę na Ogólnopolskim Noworocznym Spotkaniu Samorządów w Jasionce koło Rzeszowa (Podkarpacie).


Premier Beata Szydło na otwarciu wydarzenia w sali głównej. 1 z 10
fot. P.Tracz/KPRM

Dialog samorząd-rząd jest podstawą zrównoważonego rozwoju Polski

Premier Beata Szydło przypomniała, że jej przygoda z polityką zaczęła się właśnie w samorządzie. Samorząd to ludzie, lokalna społeczność. To są małe ojczyzny, które składają się na jedną, wielką ojczyznę, która nazywa się Polska – powiedziała szefowa rządu.  Jak dodała, musimy dbać o to, by „małe ojczyzny budowały przyszłość w ścisłym powiązaniu z planami rozwojowymi wielkiej ojczyzny – Polski”.

Premier podkreśliła, że fundamentem myślenia PiS, w jakim kierunku powinien rozwijać się samorząd, jest idea zrównoważonego rozwoju. To jest szansa dla każdego bez względu na to, gdzie mieszka, czym się zajmuje i co robi, dla każdej miejscowości, dla każdego regionu i mocne wsparcie dla najsłabszych – podkreśliła.

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada wykorzystanie potencjału współpracy rządu ze środowiskami lokalnymi i przedsiębiorcami. To plan tworzony przez ludzi i dla ludzi po to, by w centrum rozwoju gospodarki był człowiek. Realizujemy go, by miasta i wsie rozwijały się, byśmy byli nowoczesnym krajem w awangardzie Europy i świata – przekonywała Beata Szydło. Jak dodała, jest to dobrze przygotowana strategia, która poprawi funkcjonowanie polskiego państwa.

Samorządy kuźnią kadr dla Polski

Samorząd jest doskonałą kuźnią kadr. Ludzi, którzy są przygotowani do pełnienia najwyższych stanowisk w państwie, którzy są przygotowani do pełnienia odpowiedzialnych stanowisk w biznesie, w administracji - powiedziała premier. Jak podkreśliła, Polska potrzebuje dobrych fachowców, dobrze przygotowanej kadry, a samorządowcy są taką kadrą - przekonywała Szydło.

Zmiany w oświacie, służbie zdrowia i samorządach

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że reformy w samorządzie są potrzebne. Dyskusja, która toczy się o kadencyjności samorządów, powinna brać pod uwagę rozwój zawodowy samorządowców. Szefowa rządu przekonywała, że należy dyskutować o tym, co zrobić, by ludzie, którzy są świetnie przygotowani i sprawdzili się jako zarządzający w samorządach, mogli pójść o szczebel wyżej, swoje talenty realizować w samorządzie wojewódzkim, czy pójść do administracji państwowej.

Premier zaapelowała również o współpracę samorządowców we wdrażaniu dwóch ważnych reform - oświaty i służby zdrowia - bo sukces tych zmian zależy w dużej mierze od ich zaangażowania. Podziękowała przy tym za udział w dyskusji dotyczącej obydwu reform oraz za sprawną realizację sztandarowego programu Rodzina 500+. Jak mówiła, program się sprawdza, bo znika obszar biedy, a w Polsce zaczyna rodzić się więcej dzieci. Premier podkreślała, sukces demograficzny będzie wspólnym osiągnięciem rządu i samorządów.

Dobra energia potrzebna jest wszystkim i jest teraz w polskim samorządzie. Dbajmy o to, by młodzi ludzie mogli zdobywać szlify w samorządzie. Życzę sobie, by Polska rozwijała się dzięki silnym polskim samorządom – powiedziała premier Beata Szydło.


Zobacz także