Premier Beata Szydło na obchodach Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze odbyły się uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego.


1 z 15
Fot. KPRM

Parada wojskowa i spotkanie z prezydentem

Premier Beata Szydło oddała honory sztandarowi Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie Prezes Rady Ministrów udała się przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pałacu Belwederskim aby uczestniczyć w centralnej paradzie wojskowej. Po odegraniu hymnu państwowego Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazda Orderu Zasługi RP amerykańskiego dowódcę wojsk lądowych generała Fredericka "Ben’a" Hodgesa.

Defilada rozpoczęła się prezentacją samolotów i helikopterów, w tym Herkulesów i bojowych F-16. Po części lotniczej zaprezentowano pojazdy lekkie – motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone. Następnie pojawiły się pojazdy minowania oraz czołgi Twardy i Leopard. W tym roku po raz pierwszy w defiladzie zaprezentowały się samobieżne moździerze RAK.

W obchodach wzięło udział 60 samolotów i śmigłowców oraz ok. 200 pojazdów mechanicznych.

W defiladzie przemaszerowało też ponad 1,5 tyś. żołnierzy, także wojskowi z USA i Wielkiej Brytanii, którzy wchodzą w skład batalionu wspierającego wschodnią flankę NATO. W defiladzie wzięły udział również  poczty sztandarowe kilkunastu państw sojuszniczych i partnerskich, w tym z Niemiec i Ukrainy.

Po defiladzie, Premier Beata Szydło oraz zaproszeni goście z Prezydentem RP Andrzejem Dudą udali się do Ogrodów Belwederu.


Zobacz także