Premier Beata Szydło na mszy świętej za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej

Premier Beata Szydło wzięła udział w mszy świętej podczas inauguracji Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  Świątynia to „wotum wdzięczności narodu za dar wolności”. 225 lat temu obietnicę wzniesienia sanktuarium złożył Sejm Wielki.


Krzyż - podświetlony 1 z 14
fot. P. Tracz / KPRM

Przed mszą świętą premier Beata Szydło złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz przed grobem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

We mszy świętej z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Polski. Oprócz premier Beaty Szydło obecni byli także prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Budowa świątyni planowana była już w XVIII wieku, wtedy jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Ze względu na m.in. rozbiory, wojny, lata komunizmu nie udało się przez lata zrealizować obietnicy króla i Sejmu. Starania o powrót do idei wybudowania świątyni po 1989 r. powrócił prymas Polski kard. Józef Glemp. 2 maja 2002 r. wmurowano kamień węgielny.

Kompleks Centrum Opatrzności Bożej, wybudowany na Polach Wilanowskich, składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.


Zobacz także