Premier Beata Szydło: Mamy z Chinami wiele projektów gospodarczych, które chcielibyśmy wspólnie realizować

Premier Beata Szydło spotkała się z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.


Premier Szydło i prezydent Chin, zdjęcie na tle flag 1 z 19
Fot. P. Tracz / KPRM

To jest ważna wizyta. Wiążemy z nią duże nadzieje. Mamy wiele projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które chcielibyśmy wspólnie realizować – zaznaczyła premier. Polska jest państwem, które bardzo szybko się rozwija, które ma wiodącą rolę w regionie. Naszą ambicją jest, aby program rozwoju gospodarczego, który został przyjęty przez rząd przyczynił się do tego, żeby rozwój naszego państwa był jeszcze szybszy – dodała.

Beata Szydło wyraziła nadzieję, że poniedziałkowe spotkania i podpisane tego dnia porozumienia, przerodzą się w następnych miesiącach i latach w intensywniejsze, konkretne działania gospodarcze. Myślę, że to jest w interesie naszych państw, ale to jest też nasza wielka ambicja – podkreśliła.

Szefowa rządu zaznaczyła, że Polska podejmuje współpracę i wymianę z Chinami w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku – czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą. Uważamy, że ten projekt ma wielką przyszłość i jest wielką szansą, żeby prowadzić współpracę gospodarczą oraz budować wspólne relacje i inicjatywy - powiedziała.

Prezydent Chin podkreślił z kolei, że jego kraj i Polskę łączy długa przyjaźń. Polska była jednym z krajów, które najwcześniej uznały powstanie nowych Chin i nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. Od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych nasze relacje utrzymują stały rozwój, szczególnie w ostatnich latach - powiedział. Zaznaczył, że kontakty na wysokim szczeblu między krajami są częste.

Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku

Premier Beata Szydło wraz z prezydentami Xi Jinpingiem i Andrzejem Dudą wzięła udział w otwarciu Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów.

Jedwabny Szlak to nasza wspólna droga do rozwoju.


Premier Beata Szydło
Jak podkreśliła szefowa rządu, Nowy Jedwabny Szlak to ogromne możliwości i korzyści gospodarcze. Jedwabny Szlak to nasza wspólna droga do rozwoju – oceniła Beata Szydło.

Polska, dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich jest naturalnym partnerem dla Chin w realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku – wyjaśniła premier. Już dzisiaj dysponujemy najszybszym połączeniem kolejowym z Chin do Europy, linią Łódź-Czengdu, jak i morską linią spedycji kontenerowej – Gdańsk z portami Azji Wschodniej i Chin, a także połączeniem lotniczym Warszawa-Pekin – dodała.

Beata Szydło podkreślała, że Polska jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do azjatyckiego banku inwestycji infrastrukturalnych, którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację inicjatywy pasa szlaku. Liczne umowy, które zostały podpisane wcześniej w Pałacu Prezydenckim i porozumienia, które będą zawierane podczas dzisiejszego forum są kolejnym krokiem na rzecz praktycznej realizacji idei nowego jedwabnego szlaku – powiedziała premier.

Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest krajem ogromnych możliwości, liderem europejskiego wzrostu, atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem inwestycyjnym i handlowym.


Zobacz także