Premier Beata Szydło i wiceprezydent Indii zadeklarowali rozwój partnerstwa i współpracy

Jestem przekonana, że ta wizyta nada nowy impuls wzajemnym relacjom. Wierzę, że w perspektywie kilku najbliższych lat uda nam się wypracować taki model relacji, który będzie odzwierciedlał wysoką i wciąż rosnącą pozycję naszych krajów na arenie międzynarodowej – powiedziała premier Beata Szydło po czwartkowym spotkaniu z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamidem Ansarim.


Premier Beata Szydło wita wiceprezydenta Indii Mohameda Hamida Ansariego. 1 z 12
fot. P. Tracz/KPRM

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że Polska i Indie mają ze sobą wiele wspólnego, a kwestie gospodarcze stanowią główną oś polsko-indyjskich relacji. Cieszę się, że w ostatnim roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Indiami osiągnęła rekordową wartość ponad 2,7 mld dolarów – poinformowała. Według premier polski rząd jest zainteresowany bliską współpracą z Indiami w dziedzinie górnictwa. Rozmowa z wiceprezydentem Indii dotyczyła także lotnictwa cywilnego i współpracy wojskowej. Zaprosiliśmy przedstawicieli sił zbrojnych Indii do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – powiedziała Beata Szydło.

Indie jednym z kluczowych partnerów pozaeuropejskich

Prezes Rady Ministrów zwróciła uwagę, że Polska zawsze utrzymywała z Indiami bliskie i przyjazne relacje. Indie to tradycyjnie jeden z kluczowych pozaeuropejskich partnerów Polski – oznajmiła premier. Doceniła też rosnącą rolę Indii na arenie międzynarodowej i postęp, jaki dokonał się w tym kraju w ostatnich latach.

Polska postrzega dzisiaj Indie jako istotnego gwaranta stabilizacji, bezpieczeństwa i równowagi na kontynencie azjatyckim – zaakcentowała szefowa rządu.

Wiceprezydent Indii: dwustronne relacje z Polską powinny być rozwijane

W ocenie wiceprezydenta Indii Mohammada Hamida Ansariego rozmowy ze stroną polską były bardzo owocne. W ciągu ostatnich dekad udało nam się zbudować silne relacje gospodarcze – powiedział Ansari.

Wiceprezydent Indii podkreślił, że silne relacje dwustronne powinny być rozwijane. Uważamy, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach, jak przetwórstwo żywności, energia słoneczna, odnawialna, czy technologie węglowe oraz gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów – wypunktował wiceprezydent.

Zadeklarował, że Polska może znaleźć wiele możliwości na rozwijającym się dynamicznie indyjskim rynku. Jak zauważył, Indie są znaczącym inwestorem w Polsce.

Umowa o współpracy w obszarze rolnictwa

Podczas czwartkowej wizyty wiceprezydenta Mohammada Hamida Ansariego w Polsce minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i jego odpowiednik z Indii podpisali umowę o współpracy w obszarze rolnictwa. Jej celem jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Ponadto umowa ma wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa.


Zobacz także