Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel na targach przemysłowych w Hanowerze

Chcemy zaprezentować tu Polskę młodą, odważną. Polskę, która się zmienia, która ma ambicję, aby równać do najlepszych - powiedziała premier Beata Szydło. Premier Polski wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzyła w niedzielę międzynarodowe targi przemysłowe Hannover Messe 2017.


Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel zmierzają na otwarcie targów 1 z 23
fot. P. Tracz / KPRM

Przed nami 70. edycja największych na świecie targów przemysłowych Hannover Messe 2017. Polska jest dumna z tego, że została uhonorowana tytułem kraju partnerskiego tego prestiżowego wydarzenia – podkreśliła premier Beata Szydło. Jak dodała, chcemy na tych targach zaprezentować państwu Polskę, jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną, w oparciu o rozwój nowych technologii. Polskę młodą, Polskę odważną, Polskę, która się zmienia, Polskę, która ma ambicję, aby równać do najlepszych.

Premier Beata Szydło wskazała, że największą wartością, jaką Polska prezentuje na Hannover Messe 2017 są młodzi ludzie, którzy przyjechali z pomysłami, ze swoimi propozycjami oraz uznane firmy, które od wielu lat funkcjonują na rynku.

Premier Beata Szydło w Hanowerze: Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany

Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu, przedsiębiorczości - oceniła premier Beata Szydło. Zaznaczyła przy tym, że przyjechała do Hanoweru w czasie, kiedy GUS opublikował dane gospodarcze, spośród których wiele jest najlepszymi od siedmiu lat. Jest jeden wynik, który pokazuje, jaki jest w tej chwili w Polsce nastrój i co myślą Polacy. Otóż nie było tak dobrego nastroju - i przekonania o swojej dobrej sytuacji - polskich rodzin od 1992 r. - mówiła szefowa rządu. W tej chwili blisko ponad 60 proc. Polaków ocenia swoją sytuację jako dobrą, pozytywną i to jest efekt dobrych zmian, które wprowadzane są w Polsce od półtora roku - dodała premier.

Premier zaznaczyła, że od początku kadencji jej rząd przygotował odważne propozycje dla biznesu i przedsiębiorców. Stworzyliśmy perspektywę rozwoju dla młodych ludzi, przedsiębiorców, ale daliśmy też ludziom poczucie bezpieczeństwa, co w tak trudnych czasach jest niezwykle cenne - powiedziała premier. Dzisiaj Polska jawi się jako bezpieczny, ambitnie rozwijający się kraj, kraj młodości, energii i kreatywności. Będziemy ten program i projekt realizować – podkreśliła.

Premier Beata Szydło w Hanowerze: musimy wyciągać wnioski z tego, co dzieje się w UE

Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co dzieje się w UE, zadać sobie pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu naszego grona i zrobić wszystko, żeby kolejnych takich decyzji nie było - powiedziała premier Beata Szydło. Dodała, że uda się to wtedy, jeśli będziemy potrafili poprawić to, co nie działa najlepiej. Nie bójmy się odważnych decyzji, szanujmy się nawzajem, mówmy o praworządności, o wolności słowa. To są wartości niezbywalne, w Polsce szczególnie, bo dla nas słowo wolność, solidarność znaczy o wiele więcej niż w wielu innych miejscach Europy. Długo walczyliśmy o to i na pewno nie damy sobie tego odebrać - stwierdziła premier.

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że Europa zbudowana na wartościach musi umieć tych wartości bronić. Musimy też w Europie pamiętać o szacunku dla suwerennych decyzji poszczególnych państw. To jest wartość niezbywalna i tylko wtedy będziemy umieli pójść razem do przodu - powiedziała.

„Smart means Poland”

Szefowa polskiego rządu na niedzielnej inauguracji Hannover Messe 2017 zaprosiła uczestników targów do odwiedzin polskich stanowisk i zapoznania się z ofertą naszych rodzimych firm, start-upów, naukowców oraz badaczy. Dzięki wiedzy, kreatywności i determinacji Polacy potrafili zmieniać świat. Polacy stoją za odkryciami i wynalazkami w wielu dziedzinach życia - przypomniała premier. Zapraszamy państwa do Polski, abyście sami zobaczyli, jak się rozwijamy, jakie mamy warunki dla przedsiębiorców, jak pięknym krajem jest Polska, byście zobaczyli młodych, uśmiechniętych ludzi, którzy wreszcie mogą realizować swoje marzenia – dodała premier przekonując, że „Smart means Poland”.

Spotkanie premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel

Po otwarciu targów premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel spotkały się na roboczej kolacji. Szefowe rządów rozmawiały o najbardziej aktualnych zagadnieniach w agendzie unijnej, m.in. o wyborach prezydenckich we Francji, Brexicie, a także o problemie migracji. W niedzielę we Francji obywatele głosowali w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Z kolei w następną sobotę w Brukseli premier Beata Szydło i przywódcy państw członkowskich UE spotkają się na szczycie Rady Europejskiej, by przyjąć wytyczne do negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Spotkanie premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel było także okazją do rozmowy na tematy dotyczące polityki obronnej oraz stosunków transatlantyckich. Polska premier ubiegała się również o uzyskanie poparcia Niemiec dla kandydatury Łodzi jako organizatora EXPO 2022/23.  Polska jest jednym z trzech kandydatów do organizacji wystawy. O głosy będziemy walczyć ze Stanami Zjednoczonymi i Argentyną. Decyzja w sprawie przyznania prawa do zorganizowania EXPO 2022/2023 zapadnie w listopadzie br. podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE).

Targi w Hanowerze

Targi w Hanowerze to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez przemysłowych na świecie. Polska w tym roku jest krajem partnerskim całego przedsięwzięcia, które zakończy się 28 kwietnia.

Polskie stanowisko zajmie około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Zaprezentuje się 11 polskich firm, wśród nich Solaris Bus & Coach (producent autobusów, także elektrycznych), Saule Technologies (producent ultracienkich półprzeźroczystych ogniw fotowoltanicznych), Eko Energetyka (producent urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych) czy TMA Automation (projektant rozwiązań w dziedzinie robotyki oraz automatyki).

Na stoisku obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego.

W strefie start-upów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm, a w całych targach weźmie udział w sumie ok. 200 przedsiębiorstw z Polski.

W Hanowerze obok szefowej rządu obecni są także wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin.


Zobacz także