Premier Beata Szydło: Dzieci nie będą odbierane rodzicom z powodu biedy

Premier Beata Szydło wraz z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro zaprezentowali w środę dwa projekty ustaw chroniące bezpieczeństwo dzieci.


Premier Beata Szydło prezentuje projekty ustaw w topwarzystwie ministra sprawiedliwości 1 z 4
fot. KPRM

Szefowa rządu podkreśliła, że odbieranie rodzicom dzieci tylko i wyłącznie dlatego, że rodziny nie mają wystarczających dochodów, by normalnie funkcjonować, jest sprawą dla polskiego państwa niezwykle wstydliwą. Dzisiaj czynimy kolejny krok, by polska rodzina czuła się bezpieczniejsza, by rodziny były szczęśliwsze, by rodzice nie musieli martwić się, że wtedy, gdy nie mają środków, zostaną im odebrane dzieci – zaznaczyła premier. Jak przypomniała, rozwiązanie tej kwestii to jedna z zapowiedzi z expose.

Większa ochrona przed pedofilią

Beata Szydło poinformowała także, że przygotowany został projekt ustawy chroniący dzieci przed pedofilią. Jak wyjaśnił minister Zbigniew Ziobro, instytucje zajmujące się dziećmi będą zobowiązane sprawdzać w rejestrze, czy kandydaci do pracy są karani za przestępstwa pedofilskie. Natomiast sprawcy dopuszczający się przestępstw pedofilskich ze szczególnym okrucieństwem oraz w recydywie będą objęci publicznym rejestrem dostępnym dla każdego. Są sytuacje na tyle drastyczne, które wymagają, aby dobro dziecka stawiać wyżej niż ochronę interesów dóbr osobistych groźnego pedofila – ocenił minister.

Te dwa projekty ustaw są początkiem programu, który chcemy realizować – ochrony polskiej rodziny i polskich dzieci – zaznaczyła szefowa rządu. Oba projekty ustaw znajdą się w porządku najbliższego posiedzenia rządu.


Zobacz także