Premier Beata Szydło: Dobra szkoła ma być otwarta na uczniów, rodziców i nauczycieli

Reformę wprowadzamy po to, by sprostać wyzwaniom współczesności. By polska szkoła była ambitna, otwarta i nowoczesna, ale też czerpała z tradycji i kultury polskiego narodu – powiedziała premier Beata Szydło podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w Dobrzechowie w województwie podkarpackim.


Minister Anna Zalewska i premier Beata Szydło na Mszy Świętej rozpoczynającej rok szkolny 2017/2018. 1 z 8
fot. P. Tracz / KPRM

Dobra szkoła po reformie

Skończyły się wakacje. Wracacie do szkolnej ławy. Znajdujecie się w innej szkole niż ta, którą żegnaliście w czerwcu. Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i reformę oświaty – powiedziała premier. Jak zaznaczyła, reforma była przygotowywana przez wiele miesięcy i szeroko konsultowana. Zreformowana szkoła ma być otwarta na uczniów, rodziców i nauczycieli, nowoczesna, ale też czerpiąca pełnymi garściami z polskiej i europejskiej tradycji i kultury. Ma łączyć i budować wspólnotę. Tę małą – szkolną, tę większą – lokalną, i wreszcie naszą wspólnotę, która za cel stawia sobie przede wszystkim dobrą przyszłość swojej ojczyzny – zaznaczyła szefowa rządu

Dodatkowe środki na dokończenie reformy

Premier zapewniła, że zostaną zapewnione środki na to, aby reforma, która jest teraz wdrażania, została dokończona. W tym roku zaplanowaliśmy ponad 300 mln zł dodatkowo w subwencji, w przyszłym roku – ok. 150 mln zł, a w 2019 roku – ponad 200 mln zł – oznajmiła premier.

Szkoła branżowa

Szefowa rządu wyjaśniła, że mająca swoją inaugurację dziś szkoła branżowa powstała po to, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawcy i dać polskiej gospodarce dobrych fachowców – ludzi o najwyższych kwalifikacjach, którzy realizując swoje cele zawodowe będą przyczyniali się do budowania nowoczesnej gospodarki.

Naszym największym kapitałem są młodzież i dzieci, a naszym obowiązkiem jest inwestować w nie jak najlepiej i dbać o to, żeby żadnego talentu nie zmarnować. Nie ma nic cenniejszego niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość – podkreśliła Beata Szydło.

Opieka medyczna dla dzieci i podwyżki dla nauczycieli

Szefowa rządu zapowiedziała, że jej rząd będzie wywiązywał się ze wszystkich zobowiązań, które złożył przy przygotowaniu tej reformy. Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci i chcemy, by polscy nauczyciele godnie zarabiali – podkreśliła. Jak dodała, zawód nauczyciela to trudna misja, ale ci, którzy ją podjęli, powinni móc realizować swoje plany, marzenia i ambicje. Jest to zawód zaufania publicznego i jako taki powinien być doceniany również poprzez to, że jest dobrze wynagradzany – powiedziała Szydło.

Prezes Rady Ministrów zapowiedziała podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli. W ciągu 3 lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15%. Pierwsza podwyżka o 5% będzie przyznana 1-szego kwietnia, druga 1-szego stycznia 2019 roku, a kolejna – 1-szego stycznia 2020 roku.

Życzenia dla uczniów i podziękowania

Premier Beata Szydło zwracając się do uczniów życzyła, by nowy rok szkolny przyniósł im wiele satysfakcji i realizację marzeń. Życzę, abyście za wiele lat, już jako dorośli ludzie, wracali do tego miejsca i wspominali te czasy. Abyście utrzymywali kontakty i przyjaźnie, bo to jest wielka wartość – dodała premier.

Prezes Rady Ministrów podziękowała także tym wszystkim, dzięki którym reforma oświaty stała się faktem – dyrektorom szkół, pedagogom i nauczycielom, rodzicom, kuratorom, samorządowcom oraz minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej i pracownikom jej resortu. W ocenie premier Beaty Szydło reforma jest dobrze przygotowana organizacyjnie i programowo.

 


Zobacz także