Premier Beata Szydło do funkcjonariuszy: Polacy się na was nie zawiedli

Dziś jesteśmy tu po to, by Państwu podziękować za Waszą ciężką pracę, Waszą postawę, za to, że po raz kolejny Polacy się na Was nie zawiedli. Znów byliście pierwsi, kiedy ta pomoc była potrzebna – mówiła szefowa rządu na spotkaniu z funkcjonariuszami PSP, strażakami-ochotnikami oraz policjantami biorącymi udział w działaniach ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnic, które ostatnio przeszły nad Polską.


Premier Beata Szydło i strażacy. 1 z 5
fot. P. Tracz / KPRM

To była wyjątkowa sytuacja i wszyscy o tym wiemy: wielka presja czasu, wywoływana również przez ludzi, media, polityków. W takich sytuacjach to szybkie działanie i oczekiwania z tym związane jest zawsze ogromne – mówiła szefowa rządu.

Wręczając nagrody strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej premier podkreśliła, że jest to jedynie skromne uhonorowanie ich postawy i służby. Oświadczyła, że nie ma takiej nagrody i ceny, która w pełni wynagrodziłaby wykonaną przez służby pracę.

Ratowaliście ludzkie życie, mienie, dobytek. Pojawialiście się w miejscu gdzie ludzie tracili wszystko to, co mieli i byliście nosicielami otuchy i nadziei. Dziękujemy wam za to choć wiemy, że ta służba się jeszcze nie skończyła– powiedziała szefowa rządu. Przywołała przy tym motto strażaków: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek dodając, że streszcza ono całą służbę strażacką.

Polacy mogą zawsze liczyć na strażaków. Jesteście zawodem najwyższego zaufania. Polacy najbardziej Was doceniają. Chcę podziękować w imieniu nas wszystkich za przeprowadzoną akcję i pracę, którą wykonywaliście w bardzo trudnych i ekstremalnych warunkach, często po kilkanaście godzin na dobę. Wykazaliście w tym działaniu godną postawę i propaństwową –  oceniła premier.

Podziękowała także innym służbom, które niosły pomoc w czasie usuwania skutków nawałnicy: policji, wojsku oraz mieszkańcom Państwa zaangażowanie i ofiarność, to że potrafiliście stworzyć wspólnotę miało niebagatelne, a nawet kolosalne znaczenie w tej sytuacji – mówiła.

Podsumowania prac i kolejny etap działań po nawałnicach

Przed uroczystością wręczenia nagród dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej premier Beata Szydło z  szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział w naradzie z wojewodami, dotyczącej usuwania skutków nawałnic, która odbyła się w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Szefowa rządu poinformowała, że na spotkaniu podane zostały szacunkowe straty w budynkach, głównie gospodarczych i mieszkalnych, które zostały poniesione w poszczególnych województwach.

To jest ok 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim. To są już wyszacowane kwoty, które będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki. Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne – oświadczyła premier.

W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowane zostały 58 osoby, w tym 19 strażaków.


Zobacz także