Premier Beata Szydło: Deklaracja Rzymska jest pierwszym krokiem do tego, aby odnowić jedność Unii Europejskiej

Dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw Unii Europejskiej do tego, byśmy razem budowali naszą przyszłość – stwierdziła premier Beata Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej. Jak podkreśliła, priorytety i zapisy, na których zależało Polsce, zostały ujęte w dokumencie. Akt został przyjęty podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.


Premier Beata Szydło przyby na Kapitol - miejsce uroczystości 1 z 14
fot. P. Tracz / KPRM

To ważne wydarzenie dla jedności Unii Europejskiej. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że udało się doprowadzić do tego, że ta deklaracja została podpisana przez państwa członkowskie, które pozostają w UE – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej. Pamiętajmy, że jednak brakowało przy stole Brytyjczyków. Szkoda, że ten jubileusz, mimo że jest wzniosły i ma być dużym świętem, to  pozostaje w cieniu decyzji Wielkiej Brytanii – dodała. Zdaniem szefowej rządu, z tego faktu trzeba wyciągnąć wnioski.

Odnawianie jedności europejskiej

Dzisiejsza deklaracja jest pierwszym krokiem do tego, aby odnowić jedność Unii Europejskiej – powiedziała premier Szydło i przypomniała, że słowo wspólnota, leży u podstaw decyzji o tworzeniu projektu europejskiego.

Naszym obowiązkiem, tych wszystkich, którzy podpisali Deklarację Rzymską, jest odbudowa i odnowa Wspólnoty Europejskiej. Szukanie i budowanie jedności – zaznaczyła szefowa rządu. Według Beaty Szydło dokument na pewno nie spełnia oczekiwań wszystkich, jeśli chodzi o jego dalekosiężność i ambicje z nim wiązane, ale jest aktem, który był możliwy do podpisania w tym momencie. 

Premier stwierdziła, że „dobrze się stało”, że deklaracja została podpisana. Jak dodała, priorytety i zapisy, na których zależało Polsce, zostały przyjęte. Według Beaty Szydło, to jest dopiero pierwszy krok i zobaczymy, czy przywódcy państw europejskich, i czy Unia Europejska potrafi na bazie tej deklaracji, budować jedność i odnowę tego projektu europejskiego.

Beata Szydło oceniła, że to nie jest deklaracja, która dokonuje przełomu w Unii Europejskiej. Jej zdaniem, bardziej chodziło o to, żeby pokazać gest, że Europa jest i chce być razem.

Czas na reformy Unii Europejskiej

Teraz czas na czyny – podkreśliła premier Szydło. Jak powiedziała, obecnie są przyjęte pewne postanowienia, na tyle, na ile były możliwe do uszczegółowienia, ale wskazujące ogólne kierunki. Teraz potrzebne są konkretne działania. Dla Polski to jest wyznacznik naszej odpowiedzialności za Europę i nasze miejsce w Europie – zaznaczyła szefowa rządu.

Projekt europejski jest dla Polski priorytetowy” – poinformowała Beata Szydło. „Chcemy, żeby Unia Europejska zrozumiała również, że bez reform, bez koniecznych zmian nie ma przyszłości dla UE – powiedziała. Premier Szydło zadeklarowała, że Polska będzie w tej chwili pokazywała kierunki, w których powinna pójść Europa. Szefowa rządu powiedziała również, że życzmy sobie, żeby Unia pozostała jednolita i niepodzielona, by pomysły na budowanie Europy kilku prędkości przestały już funkcjonować.

Według polskiej premier, obecnie jest czas na to, aby przygotować dobre projekty, które będą kolejnym krokiem, żebyśmy mogli mówić o rozwijającej się, jednej i szczęśliwej Europie.

Deklaracja Rzymska

W sobotę (25 marca) przywódcy 27 państw Unii Europejskiej oraz szefowie unijnych instytucji (przewodniczący Rady Europejskiej, szef Komisji Europejskiej i lider Parlamentu Europejskiego) przyjęli Deklarację Rzymską. Uroczystość podpisania dokumentu odbyła się w 60. rocznicę uchwalenia Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały proces integracji europejskiej.


Zobacz także