Premier Beata Szydło: Cześć Żołnierzom Wyklętym!

„Żołnierze Wyklęci udowodnili swoim życiem i odwagą, że słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna”, w praktyce oznaczają trwać do końca” – powiedziała premier Beata Szydło. Premier spotkała się z Żołnierzami Wyklętymi na śniadaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Premier Beata Szydło przemawia na tle polskich flag, obok stoją oficerowie Żołnierzy Wyklętych 1 z 5
Fot: P. Tracz / KPRM

Dziś obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Premier Beata Szydło podkreśliła, że żołnierze ci byli przez wiele lat wymazywani z pamięci i kart historii. Władze komunistyczne robiły wszystko, aby Polacy nie pamiętali i nie czuli odpowiedzialności za wspólny los – zaznaczyła premier. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy o niezłomnych żołnierzach, dla których najwyższą wartością była Ojczyzna – dodała.

Szefowa rządu przypomniała, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został wpisany do kalendarza świąt państwowych przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński przywrócił ten dzień pamięci Polaków i pamięci świata – podkreśliła Beata Szydło.

Wśród zaproszonych do Kancelarii Premiera żołnierzy byli: podporucznik Henryk Atemborski, pułkownik Leszek Mroczkowski, major Zygmunt Boczkowski, oraz pułkownik Józef Bandzo. Premier poinformowała, że podjęła decyzję o przyznaniu im rent specjalnych. Chcę choć w symboliczny sposób okazać nasz szacunek i to, co powinno być obowiązkiem państwa. Chcę docenić trud i poświęcenie, które włożyli w naszą wolność – powiedziała Beata Szydło. 

Cześć i chwała bohaterom! Cześć Żołnierzom Wyklętym! – zakończyła premier.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz szósty obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę stracenia w 1951 r. siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


Zobacz także