Premier Beata Szydło: Chcemy jedności Unii. UE musi być solidarna i zjednoczona

Polska i Bułgaria są państwami, które uważają że jedność UE i jedność naszego regionu jest podstawą przyszłości i rozwoju Unii – zaznaczyła premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Bułgarii Bojko Borisowem.


Premier Beata Szydło i premier Bojko Borisow na lotnisku w Bułgarii w tle samolot Rzeczypospolitej Polski. 1 z 8
fot. P. Tracz / KPRM

Na zaproszenie bułgarskiego premiera Bojko Borisowa premier Beata Szydło przebywała w dniach 19-20 września br. z oficjalną wizytą w Sofii.

Prezydencja Bułgarii w UE

Szefowa rządu podziękowała premierowi Bułgarii za zaproszenie do złożenia wizyty w Bułgarii. Cieszę się, że mogę być gościem pana premiera w okresie, kiedy Bułgaria przygotowuje się do przejęcia prezydencji w UE od 1 stycznia 2018 r. – podkreśliła premier. Polska wiąże z tą prezydencją duże nadzieje. Premier Beata Szydło zadeklarowała, że cieszy się z  tematu przewodniego zbliżającej się prezydencji Bułgarii, którym będzie jedność. Bardzo mocno wybrzmiało to w naszych dzisiejszych rozmowach. Polska i Bułgaria są państwami, które uważają, iż jedność Unii Europejskiej, jedność naszego regionu, jest podstawą przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej – zaznaczyła. Jak dodała Chcemy jasno powiedzieć, że my nie pozwolimy się podzielić, dlatego że UE jest wartością bezcenną dla wszystkich Europejczyków. Aby taka była, Europa musi się rozwijać, musi być bezpiecznym, zasobnym domem dla swoich obywateli. Żeby tak się stało, to mądrzy przywódcy muszą przede wszystkim pamiętać o sprawach, które dla Europejczyków są najważniejsze – powiedziała Prezes Rady Ministrów.

Kompromis i porozumienie są podstawową zasadą jedności Unii Europejskiej – powiedział w środę premier Bułgarii Bojko Borisow. Jego zdaniem Europa dwóch prędkości pogłębia nierówności wewnątrz Unii.

Bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE

Zdaniem premier Beaty Szydło Polska i Bułgaria mają bardzo dużo wspólnych spraw, które nas łączą. Mamy wiele wspólnych tematów infrastrukturalnych, społecznych, kulturalnych, politycznych i wreszcie w kwestii bezpieczeństwa – powiedziała. Beata Szydło podziękowała premierowi Bułgarii za znaczący wkład w ochronę zewnętrznej granicy UE. Rzeczywiście te zobowiązania, które zostały nałożone na Bułgarię zostały wypełnione i to pokazuje, że możliwe jest to poprzez zaangażowanie i prowadzenie skutecznej polityki –  podkreśliła szefowa rządu.

Polska orędownikiem otwartości i solidarności

W opinii szefowej rządu Bułgaria jest państwem godnym zaufania. Dla Polski jest oczywiste, że powinna być państwem włączonym do strefy Schengen – podkreśliła premier Beata Szydło. Zapewniła, że Polska jest otwarta na współpracę i otwarta na to, by UE się poszerzała. Według premier polityka wobec Bałkanów Zachodnich powinna być prowadzona w sposób ambitny i otwarty. Jesteśmy orędownikiem jedności, otwartości i solidarności. To są idee, które przyświecają polskiemu rządowi, na których chcemy budować UE – zaznaczyła premier Beata Szydło.


Zobacz także