Premier Beata Szydło: Bycie nauczycielem to misja i służba

To jest zawód, który wymaga wielkiego szacunku i chcemy zrobić wszystko, ażeby ten zawód był tak postrzegany. Byście mieli poczucie tego, że wasza praca jest szanowana, że to właśnie wy – nauczyciele – jesteście elitą polskiego społeczeństwa – mówiła premier Beata Szydło w Dzień Edukacji Narodowej.


Pełna sala publiczności, premier Beata Szydło przy mównicy - widok z góry 1 z 12
fot. P. Tracz / KPRM

Premier Beata Szydło i minister edukacji narodowej Anna Zalewska wręczyły dyplomy stypendystom prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2016/2017 oraz ordery, odznaczenia i nagrody pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Stypendia dla wybitnych uczniów

Dzień Edukacji Narodowej to jedno z piękniejszych świąt państwowych, które obchodzimy w naszym  kraju – zaznaczyła szefowa rządu.

Wg premier Dzień Edukacji Narodowej to święto tych, którzy uczą i tych, którzy zdobywają wiedzę. B. Szydło podkreślała, że polscy uczniowie, kształcą się nie tylko po to, by poznawać świat, ale też uczą się tego co w życiu jest najważniejsze – poczucia odpowiedzialności i patriotyzmu, bycia dobrym człowiekiem. To dopiero początek wielkich sukcesów, które przed wami się otwierają. Wierzę głęboko w to, że dzisiejszy dzień zmotywuje do tego, żeby jeszcze wyżej się wspinać w tej drodze poznawania i odkrywania świata i czynienia go lepszym. Bo to jest właśnie najważniejsze – byście potrafili zmieniać świat na lepsze – mówiła szefowa rządu gratulując stypendystom prezesa Rady Ministrów.

My starsi oddajemy swoją przyszłość w wasze ręce. To jest ogromna odpowiedzialność. Będziemy zapewne spokojnej żyli, jeśli wasze talenty będą realizowane tak jak do tej pory – stwierdziła premier Beata Szydło. Jesteście wzorami dla waszych kolegów i młodych ludzi, którzy tak jak wy tę przygodę szkolną w tej chwili realizują – podkreśliła. Jednocześnie premier życzyła nagrodzonym uczniom spełniania marzeń i oczekiwań związanych z pracą i nauką.

Nauczyciele – elita polskiego społeczeństwa

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wasi mistrzowie – nauczycie, wychowawcy, pedagodzy – stwierdziła Beata Szydło. Jak dodała, bycie nauczycielem to jest misja i służba.

To jest zawód, który wymaga wielkiego szacunku i chcemy zrobić wszystko, ażeby ten zawód był tak postrzegany. Byście mieli poczucie tego, że wasza praca jest szanowana, że to właśnie wy – nauczyciele – jesteście elitą polskiego społeczeństwa, ludzie związani z oświatą. Bo to od waszej pracy i zaangażowania zależy jak Ci młodzi ludzie później poradzą sobie w życiu i jakie będą prezentowali postawy. A więc od tego zależy przyszłość naszej ojczyzny – podkreślała premier Szydło.

Szefowa rządu mówiła także o dołożeniu „wszelkich starań, by zmiany, które rząd chce wprowadzić, były zmianami poprawiającymi nie tylko system szkolny i  dającymi lepszą bezpieczniejszą szkołę uczniom. Te zmiany mają przede wszystkim służyć temu, by zawód nauczyciela był szanowany, by nauczyciele mogli żyć i pracować godnie. Na to zasługuje polskie państwo, by nauczyciele i oświata była tym, co jest najwyżej cenione w naszym państwie. Zrobimy wszystko, by tak się stało – zadeklarowała szefowa rządu. Premier Beata Szydło podziękowała wszystkim pracownikom oświaty za ich pracę oraz zapewniła, że Polacy doceniają ich zaangażowanie.


Zobacz także