Premier Beata Szydło: Będziemy rozwijać relacje i umacniać współpracę pomiędzy Polską i Albanią

Dzisiejsze rozmowy potwierdziły, że nasze relacje są bardzo dobre. Będziemy je rozwijać i umacniać współpracę, między innymi w sferze gospodarczej – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Albanii. Edi Rama przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie na zaproszenie strony polskiej.


Premier Albanii Edi Rama i premier Beata Szydło przed wejściem do budynku Kancelarii Premiera. 1 z 9
fot. P. Tracz/KPRM

Omówiliśmy obszary, w których nasze kraje już współpracują i które będziemy pogłębiać oraz nowe pola do współpracy. Rozmawialiśmy również o doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reformy w służbie zdrowia, reform społecznych oraz o możliwościach inwestycyjnych – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Premier Beata Szydło przypomniała, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Albanią. Podkreśliła, że Albania jest coraz częściej wybieranym miejscem wypoczynku przez Polaków.

Akcesja Albanii do UE

Jak podkreśliła premier, kolejnym obszarem wzajemnej współpracy, które Polska i Albania będą pogłębiały jest wsparcie Albanii  w procesie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z  Unią Europejską. Albania od czerwca 2014 roku ma status kraju kandydującego do UE.

Mamy ekspertów oraz swoje doświadczenia z procesu akcesji i będziemy nimi służyli Albanii, by jak najszybciej i jak najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji – zadeklarowała szefowa polskiego rządu. Wyraziła nadzieje, że Komisja Europejska doceni te reformy, które Albania już wprowadziła i że w połowie 2018 roku zostanie ogłoszona data otwarcia negocjacji w sprawie akcesji Albanii do Wspólnoty Europejskiej.

Zaproponowałam dziś panu premierowi  poszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej, utworzymy Konferencje Tirańską – dwustronne forum konsultacyjne, w ramach którego Polska będzie przekazywać doświadczenia naszej administracji publicznej z okresu transformacji ustrojowej i negocjacji z UE – powiedziała szefowa rządu.

Premier Beata Szydło podziękowała swojemu albańskiemu odpowiednikowi za przyjazd do Polski i za bardzo dobre rozmowy. Wyraziła nadzieję, że pola współpracy, które zostały określone podczas dzisiejszych rozmów zostaną w kolejnych miesiącach poszerzone.

Po spotkaniu w KPRM szefowie rządów Polski i Albanii wzięli udział w Polsko-Albańskim Forum Biznesu organizowanym przez ambasadę Albanii w Warszawie i Krajową Izbę Gospodarczą. Podpisano na nim memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.


Zobacz także