Premier Beata Szydło: Bądźmy świadkami pamięci

„Mamy obowiązek głośno upominać się o pamięć o historii i o prawdę” – mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Siedmioramienny znicz płonie pod Pomnikiem Bohaterów Getta 1 z 8
Fot: P. Tracz / KPRM

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to dzień, który łączy nas w bólu i pamięci o tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani. Którym odebrano prawo do życia tylko dlatego, że obłędny totalitaryzm, ideologia i ludzie, którzy ją tworzyli, uznali, że nie powinni żyć – mówiła premier Beata Szydło pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Musimy głośno wołać, że każdy człowiek - bez względu na to, jakiego jest wyznania, jakiej jest narodowości, jakiego jest stanu, jakie ma upodobania, czy jakie są jego cele i marzenia - ma prawo do życia i realizowania własnych zamierzeń – podkreśliła premier.

Premier Szydło przypomniała, że urodziła się w Oświęcimiu, w którym wiele osób narażało swoje życie, by pomagać. Wspomniała też o swojej babci, która razem ze znajomymi nosiła żywność pod bramę obozu Auschwitz-Birkenau. Opowiadała o tym cierpieniu i strachu – mówiła premier i apelowała Pamiętajmy o bohaterach, o zwykłych ludziach.

Pamięć o prawdzie historycznej

Premier Beata Szydło mówiła o obowiązku świadczenia pamięci i mówienia prawdy o tamtych czasach oraz przekazywania jej kolejnym pokoleniom. 

Nie bójmy się sprzeciwiać wtedy, kiedy próbuje się zakłamać historię – zaapelowała premier i wezwała do tego, by protestować, kiedy  pojawiają się nieprawdziwe informacje, które przypisują zbrodnie innym narodom. Nazistowskie Niemcy, nazistowskie obozy zagłady – przypomniała premier wskazując tych, którzy dokonali bestialskich mordów.

Premier Szydło powiedziała, że dzisiaj to my jesteśmy świadkami historii i powinniśmy wyciągać wnioski z tego co się wydarzyło, by móc budować pokój.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.


Zobacz także