Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Angelą Merkel współprzewodniczyły polsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym. Wśród tematów środowych rozmów w Berlinie znalazły się m.in. kwestie europejskie, polityka bezpieczeństwa oraz współpraca dwustronna. Czternaste konsultacje miały szczególny wymiar w kontekście obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.


Uścisk dłoni premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel 1 z 17
Fot: P. Tracz / KPRM

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe były okazją do wymiany zdań na temat współpracy partnerskiej i otwartej współpracy polsko-niemieckiej, w kontekście 25-rocznicy dobrosąsiedzkich stosunków.

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel omówiły także kwestie europejskie, w tym problem kryzysu migracyjnego oraz sytuację na wschodzie UE. Tematem polsko-niemieckich rozmów były również bezpieczeństwo energetyczne i zbliżający się szczyt NATO w Warszawie.

Tegoroczne, czternaste polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, miały szczególny wymiar w kontekście 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i wpisały się w cykl wydarzeń jubileuszowych - wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka oraz Forum Polsko-Niemieckiego. Udział większości konstytucyjnych ministrów obu rządów świadczy o wadze, jakie oba państwa przywiązują do tej formuły dialogu politycznego. Były to pierwsze konsultacje z udziałem rządu Beaty Szydło.


Zobacz także