Polskie wsparcie dla reform na Ukrainie

100 mln euro kredytu, program stypendialny dla studentów, powołanie pełnomocnika rządu ds. reform na Ukrainie – premier Ewa Kopacz przedstawiła w Kijowie polską ofertę dla Ukrainy.


Spotkanie premier Ewy Kopacz i premiera Ukrainy Ukrainy Arsenija Jaceniuka
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Pełnomocnik Rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie

Premier Ewa Kopacz poinformowała w Kijowie o woli powołania Pełnomocnika Rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie. Dzięki temu nasza pomoc będzie zdecydowanie skuteczniejsza – powiedziała.

Rozwijanie wspólnych projektów: kredyt do 100 mln euro

Polska zaoferowała Ukrainie kredyt do 100 mln euro. Celem jest wsparcie ukraińskiej gospodarki i wzmocnienie relacji gospodarczych między oboma krajami. Kredyt dotyczy projektów z udziałem polskich przedsiębiorców.  Jak zaznaczyła premier Ewa Kopacz, dla Ukrainy liczy się nie tylko pomoc finansowa. Wiemy, jak wielką wagę rząd ukraiński przywiązuje do reform – powiedziała.

Współpraca młodzieży z Polski i Ukrainy: powołanie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży

Premier Ewa Kopacz powiedziała w Kijowie, że zostanie powołana w przyszłości Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży. Dodała, że zabiegała o to jeszcze jako Marszałek Sejmu. Wymiana młodzieży to najlepsza inwestycja na przyszłość – podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Strona polska przedstawiła także rozszerzony program stypendialny – dedykowany zwłaszcza dla osób ze wschodnich obwodów Ukrainy. Już obecnie Ukraińcy stanowią prawie połowę zagranicznych studentów w Polsce. Rozszerzamy naszą ofertę o wsparcie stypendialne dla około pięciuset studentów w 2015 roku - deklarowała premier Ewa Kopacz w Kijowie.

Polski węgiel dla Ukrainy

Podjęto także decyzję o konsultacjach w sprawie modernizacji ukraińskich elektrociepłowni, by możliwe było korzystanie z węgla importowanego z Polski.

Wsparcie dla Ukrainy na forum Unii Europejskiej

Pragnę także zapewnić naszych przyjaciół w Kijowie, że będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby utrzymać jednolite stanowisko Unii Europejskiej w sprawie polityki wobec Ukrainy, a także polityki wobec Rosji – podkreśliła premier Ewa Kopacz. Dodała, że nie może być mowy o złagodzeniu sankcji wobec tego kraju.

Chcemy być dobrym ambasadorem Ukrainy w UE i zachęcać naszych partnerów do wsparcia Ukrainy – oświadczyła.

Dialog polsko-ukraiński

Dla zdynamizowania naszej współpracy konieczne jest jak najszybsze wznowienie działalności polsko ukraińskich mechanizmów dialogu – powiedziała premier Ewa Kopacz. Chodzi np. o Polsko-Ukraińską Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Gospodarczej, która ma się zebrać w Polsce w najbliższych miesiącach.

Podpisane porozumienia

W czasie wizyty zostały podpisane polsko-ukraińskie porozumienia, m.in.:

  1. Deklaracja intencyjna Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetu Ministrów Ukrainy w sprawie ustanowienia Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
  2. Porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie oświaty.
  3. Deklaracja o współpracy w obszarze finansów między Ministerstwem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Ukrainy.
  4. Porozumienie NIK o współpracy z Narodową Akademią Administracji Publicznej (NAPA) działającą w ramach administracji Prezydenta Ukrainy.

Poinformowano także o podpisaniu memorandum dot. zasad współpracy nad studium wykonalności interkonektora gazowego między firmami Gaz-System oraz Ukrtransgaz. Studium wykonalności inwestycji powinno być opracowane do końca pierwszej połowy roku. Budowa miałaby być finansowana ze środków komercyjnych oraz europejskich.

Premier Ewie Kopacz towarzyszyli ministrowie: finansów, kultury i dziedzictwa narodowego, infrastruktury i rozwoju, nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji narodowej oraz wiceministrowie: spraw zagranicznych, gospodarki i obrony narodowej.

Dzielimy się doświadczeniami

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że sukces Ukrainy zależy nie tylko od środków finansowych, ale także od reform państwa. Dodała, że Polska ma tu doświadczenia, którymi może się podzielić, zwłaszcza w reformie samorządowej, czy deregulacyjnej, działań antykorupcyjnych i ustanawiania instytucji kontrolnych. Członkami delegacji byli także prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Więcej szczegółow na stronach:


Zobacz także