Polska w obliczu Brexitu: Prawa Polaków będą zagwarantowane

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE przebiegnie w sposób uporządkowany zarówno pod kątem praw obywateli, rozliczenia finansowego, jak i relacji handlowych w najbliższych miesiącach– powiedział podczas konferencji minister ds. europejskich Konrad Szymański.


Minister Konrad Szymański podczas konferencji prasowej. 1 z 7
Fot. Krystian Maj / KPRM

W październiku 2019 r. Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie co do warunków opuszczenia Unii, ustalając treść tzw. Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE oraz deklaracji politycznej, która zawiera ramy przyszłych relacji.

Jak podkreślił minister Konrad Szymański „umowa o wystąpieniu w pełni realizuje trzy kluczowe cele negocjacyjne Polski, czyli zabezpieczenie praw obywateli, gwarancję niezakłóconego finansowania obecnego budżetu UE oraz daje czas na przystosowanie się do nowych warunków handlu z Wielką Brytanią.

Aby zapewnić czas na wynegocjowanie przyszłych relacji oraz dostosowanie się do nowych warunków współpracy Umowa przewiduje tzw. okres przejściowy, który rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 31 grudnia 2020 r. Oznacza to utrzymanie w tym czasie zasad wymiany gospodarczej obowiązujących przed Brexitem. Podczas tego okresu Wielka Brytania, co do zasady nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie, nie będzie jednak uczestniczyła w instytucjach UE, w szczególności w unijnym procesie decyzyjnym.

Przez ten czas Unia Europejska i Wielka Brytania będą prowadzić dalsze rozmowy, dotyczące umowy handlowej i bezpieczeństwa. Jak mówił minister ds. europejskich, priorytetem w okresie przejściowym będzie wynegocjowanie umowy o wolnym handlu. Będziemy zachęcali państwa unijne do tego, aby podjąć intensywne negocjacje handlowe, aby szybko przystąpić do stołu rokowań o przyszłych, możliwie bliskich relacjach między Unią Europejską a Wielką Brytanią – zapowiedział.

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której mówił Konrad Szymański, jest przyszłość Polaków mieszkających na Wyspach. Minister zapewnił, że ich prawa są zagwarantowane w Umowie o wystąpieniu. Zachowają prawo do pracy, edukacji, świadczeń, korzystania ze służby zdrowia i usług publicznych.

W okresie przejściowym obywatele polscy wciąż będą mogli swobodnie podróżować do Wielkiej Brytanii z dowodem osobistym. Konrad Szymański podkreślił jednak, że osoby, które będą chciały pozostać na Wyspach po 2020 r., będą musiały do 30 czerwca 2021 r. złożyć wniosek o nadanie specjalnego statusu pobytowego (tzw. settled status). Jest stosunkowo dużo czasu, aby uzyskać status osoby osiedlonej – zaznaczył. Wciąż mamy jednak ok. 400 tys. Polaków, którzy tego nie zrobili. Ja bym nie zwlekał z tą sprawą– zalecał.

Minister Konrad Szymański podkreślił także doskonałą współpracę z zespołem negocjacyjnym KE kierowanym przez Michela Barniera.

Wielka Brytania jest i pozostanie dla Polski kluczowym parterem, a polski rząd będzie działał na rzecz utrzymania silnych więzi pomiędzy krajami.


Zobacz także