Polska na czele regionu w rankingu „Doing Business”

Nasz kraj zajął 32. miejsce w rankingu „Doing Business” ogłoszonym dziś przez Bank Światowy. „Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu – najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej (UE) z Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedziała premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu.


1 z 5
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

To już 12. edycja rankingu „Doing Business”. Klasyfikowanych w nim jest 189 państw pod względem jakości otoczenia dla biznesu. Raport wskazuje, że warunki do prowadzenia działalności gospodarczej są w Polsce lepsze niż dla średniej Unii Europejskiej.

Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu Doing Business. Dziś możemy się pochwalić 32. pozycją na blisko 200 państw. Tylko kilka krajów europejskich wyprzedza nas w tym rankingu. – powiedziała premier Ewa Kopacz.

Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a które niedługo wejdą w życie dotyczą prawa budowlanego i restrukturyzacyjnego oraz nowych procedur importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie. Ponadto już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o ok. 20 dni rejestracji firmy, poprzez szybsze uzyskiwanie NIP i REGON.

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że w październikowym expose zobowiązała ministrów do szybkiego przygotowania założeń do nowej ordynacji podatkowej i prawa działalności gospodarczej. Podkreśliła także, że założenia do kodeksu budowlanego prezentowane będą na Radzie Ministrów już w I kwartale 2015 r.

Wyniki raportu „Doing Business” były omawiane także podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Gospodarczej. 


Zobacz także