Polska i Litwa podpisały deklarację w sprawie partnerstwa strategicznego i Białorusi

Współpraca gospodarcza, infrastrukturalna oraz kulturalno-edukacyjna, a także koordynacja działań w sprawie Białorusi – m.in. te punkty znalazły się w strategicznej deklaracji podpisanej przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa litewskiego rządu Sauliusa Skvernelisa. Dokument jest owocem pierwszych polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych.


Premierzy Polski i Litwy.
Fot. Krystian Maj / KPRM

Gorąco dziękuję za zaproszenie na historyczne konsultacje międzyrządowe. Dziękuję za zrozumienie wymiaru strategicznego tych relacji, za rozmowy na tematy bieżące, za wspólne rozumienie kwestii bezpieczeństwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Łączą nas wspólne wartości i historia, ale cieszę się, że przede wszystkim łączy nas wspólna przyszłość. Możemy budować ją pod znakiem wolności, pokoju, demokracji i dobrobytu gospodarczego obu naszych narodów – dodał.

Współpraca polsko-litewska

W deklaracji Polska i Litwa zapowiedziały kontynuowanie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa, biznesu, gospodarki, projektów energetyczno-transportowych, spraw wojskowych, w tym współpracy w ramach NATO, mniejszości narodowych, kultury, edukacji, czy wymiany młodzieży. Oba kraje będą nadal angażować się także we współpracę we wszystkich kwestiach dotyczących Unii Europejskiej, w tym m.in. kształtowania polityki klimatycznej.

Polska i Litwa zadeklarowały zwrócenie we wzajemnych stosunkach szczególnej uwagi na pamięć historyczną. Oba kraje nie będą także tolerowały, podejmowanych przez niektóre państwa, skandalicznych prób rewizji historii i odmiennej interpretacji faktów historycznych.

Wspólne działanie wobec Białorusi

Polska i Litwa wyraziły poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi, wspierając aspiracje białoruskich obywateli do życia w demokratycznym kraju, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i uczciwych wyborach. Jednocześnie oba kraje potępiły przemoc i inne formy przymusu wobec Białorusinów i wezwały do jak najszybszego przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich.

W deklaracji Polska i Litwa przypomniały, że podjęły działania na rzecz pomocy ofiarom represji ze strony władz Białorusi, w tym osobom wymagającym opieki medycznej, studentom, naukowcom, ludziom kultury i sztuki, którzy stracili pracę w związku ze swoimi poglądami politycznymi. Litwa i Polska uzgodniły także, że będą nadal koordynować swoje wysiłki w tym zakresie, w tym na wszystkich forach międzynarodowych.


Zobacz także