Polska delegacja oddała w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy Tu-154

Delegacja rządowa pod przewodnictwem pełnomocnika prezes Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego  Anny Marii Anders wzięła udział w obchodach uroczystości rocznicowych w Smoleńsku.


Wystąpienie minister Anny Marii Anders w Smoleńsku 1 z 12
fot. KPRM

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz polskich i rosyjskich złożyli wieńce, odmówiono także modlitwę ekumeniczną.
 
Przekonanie o wadze, jaką ma dla Polaków pamięć o Katyniu jednoczyło również tych, którzy ponieśli śmierć razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim, niezależnie od ich tak różnych czasem, poglądów politycznych – zaznaczyła minister Anders. Dziś pamiętając o każdej kropli polskiej krwi, oddajemy naszym bohaterom należną im cześć i obiecujemy, że uczynimy wszystko co w naszej mocy, aby pamięć o każdym z nich nigdy nie zginęła – dodała.
 
Anna Maria Anders przytoczyła także słowa z przemówienia Lecha Kaczyńskiego przygotowane na 10. kwietnia 2010 r: Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie, kłamstwo dzieli ludzi i narody.
 
W skład polskiej delegacji weszło ponad 180 osób. Byli to m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.
 
Wcześniej polska delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych w Katyniu.
 


Zobacz także