Polak za granicą: jak zaplanować wyjazd za granicę

Sezon wakacyjny rozpoczęty. Jeśli spędzasz urlop za granicą, zaplanuj mądrze swój wyjazd. Oto krótki poradnik, a więcej informacji znajdziesz w serwisie www.poradnik.poland.gov.pl Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).


Dowiedz się więcej o miejscu, do którego się wybierasz
 

Przed wyjazdem zagranicznym zbierz informacje o kraju, do którego się wybierasz, np.:

  • o przepisach wjazdowych,
  • o przepisach celnych,
  • informacje dla kierowców.

Upewnij się także, czy dany kraj nie figuruje w aktualnych ostrzeżeniach dla podróżujących o niebezpieczeństwach na świecie.

Wszystkie te informacje znajdziesz:

Oba źródła są na bieżąco aktualizowane przez MSZ.

Pomocne mogą być także przedstawicielstwa dyplomatyczne w kraju, do którego się udajesz.

Czy potrzebuję paszportu
 

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz w aplikacji iPolak znajdziesz podstawowe zasady wjazdu obywateli polskich do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria.

Pamiętaj, że na terenie Unii Europejskiej i strefy Schengen nie potrzebujesz paszportu. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Jeżeli jednak udajesz się do kraju, w którym wymagany jest paszport, przed wyjazdem sprawdź jego ważność i upewnij się, czy nie są potrzebne dodatkowe dokumenty (np. wiza).

Jeśli paszport nie wystarczy i potrzebna jest np. wiza, skontaktuj się przed wyjazdem z przedstawicielstwem dyplomatycznym lub urzędem konsularnym kraju, do którego się udajesz.

Więcej informacji o paszportach znajdziesz na stronie MSZ.


Zobacz także