Polacy najlepiej z Grupy Wyszehradzkiej oceniają gospodarkę


W czerwcu i lipcu spośród państw Grupy Wyszehradzkiej najlepiej aktualną sytuację gospodarczą swoich krajów oceniali Polacy (-30 pkt. różnicy między ocenami pozytywnymi a negatywnymi), a najgorzej Czesi (-60) i Słowacy (–61 pkt.), podał CBOS w komunikacie. Poprawiły się oceny na Węgrzech (do -48 z ‑70 w styczniu). Węgrzy są też największymi optymistami jeśli chodzi o przyszłość swojej gospodarki (-7 pkt., wobec -11 w Polsce, -26 na Słowacji i -48 w Czechach). Węgrzy nadal jednak najgorzej oceniają swoje warunki materialne, z których najbardziej zadowoleni są Polacy.

Pozostałe wiadomości gospodarcze

 

W II KWARTALE WZROST GOSPODARCZY W USA PRZYSPIESZYŁ DO 2,5% KW/KW

W II kwartale PKB USA wzrósł o 2,5% kw/kw, silniej niż wskazywały wstępne szacunki (1,7%) i szybciej niż w pierwszych trzech miesiącach roku (1,1%), wynika z danych Departamentu Hadlu USA. Motorem wzrostu był wzrost eksportu przy jednoczesnym spadku importu, co pozwoliło złagodzić skutki redukcji wydatków budżetowych. Pozytywna wymowa danych zwiększa prawdopodobieństwo rychłego ograniczania luzowania pieniężnego przez Fed, co z kolei może zaowocować wyższym oprocentowaniem kredytów i zmniejszeniem ich wolumenu.

Głos z rady:

Lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskiej gospodarki to oczywiście dobra wiadomość, potwierdzająca pozytywne trendy w globalnej gospodarce. Najprawdopodobniej poprawi ona nastroje w krajach-wielkich eksporterach (Chiny, Japonia, Niemcy), a w ślad za tym w całej Europie. Oznacza też, że amerykańska gospodarka nieźle radzi sobie z konsekwencjami stopniowego ograniczania skali deficytu budżetowego. Reakcja rynków może jednak być dość paradoksalna: przyspieszony wzrost w USA zwiększa prawdopodobieństwo, że Fed ograniczy skalę monetarnego stymulowania gospodarki. A taka perspektywa jest z reguły źle przyjmowana przez uczestników rynku.

Witold Orłowski, Członek Rady Gospodarczej

LIDERAMI POSIADANIA SMARFONÓW SĄ KRAJE ARABSKIE I DALEKIEGO WSCHODU

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem, w którym największa część społeczeństwa ma smartforny (74%), czyli urządzenia łączące cechy telefonu i komputera, podał Google na podstawie danych obejmujących 47 krajów. Na kolejnych miejscach są Korea Południowa, Arabia Saudyjska (po 73%) i Singapur (72%). Polska znalazła się na 32. miejscu, a udział posiadaczy smartfonów w naszym kraju wzrósł do 35% z 15% w 2012 r. W USA, największej gospodarce świata, smartfony ma 56% mieszkańców, a w Chinach drugiej gospodarce 47%.

W SIERPNIU STOPA BEZROBOCIA W NIEMCZECH WYNIOSŁA 6,8%, A INFLACJA 1,5%

W sierpniu stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,8% i nie zmieniła się wobec lipca, podał Federalny Urząd Pracy. Liczba bezrobotnych, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrosła o 7 tys., do 2,94 mln, po analogicznym spadku w lipcu. Choć lato jest typowym w Niemczech okresem wzrostu liczby bezrobotnych, to jednak w tym roku wzrost ten jest silniejszy niż w ubiegłych latach. Stopa bezrobocia w Niemczech pozostaje, mimo to, blisko minimów z okresu po zjednoczeniu. Jednocześnie inflacja spadła do 1,5% r/r z 1,9% w lipcu.

Źródło:  Biuletyn Rady Gospodarczej


Zobacz także